107,6 FM

Grażyna Trzpiot: Bądźmy gotowi na wyludnianie się miast

W dziesiątce najszybciej wyludniających się polskich miast aż 6 jest w woj. śląskim. Prof. Grażyna Trzpiot podkreśla, że takich trendów nie da się łatwo zatrzymać.

Grażyna Trzpiot: Musimy być gotowi na wyludnianie się miast ( 28 05 2018 )
Radio eM
W latach 2002-2016 ubyło z miast Śląska i Zagłębia 5% mieszkańców. Do roku 2040 ta liczba się potroi. Mówiła o tym w „Rozmowie Poranka” Radia eM prof. Grażyna Trzpiot, kierownik Katedry Demografii i Statystyki Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W czołówce najszybciej pustoszejących polskich miast są: Katowice, Sosnowiec, Bytom, Zabrze, Gliwice, Częstochowa.

Jednocześnie społeczeństwo się starzeje. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dzieci do 14. roku życia stanowiły ok. 40% populacji, teraz ok. 15-20%. Oznacza to rozmaite zmiany w strukturze społecznej, np. pojawienie się tzw. Senior Sandwich Generation czyli pokolenia ludzi, którzy ekonomicznie i emocjonalnie są zaangażowani w sprawy swoich wciąż żyjących rodziców i dziadków oraz dzieci i wnuków.

Prof. Grażyna Trzpiot z optymizmem zaznaczyła jednak, że w wielu śląskich miastach trwa rewitalizacja, która ułatwi życie w nich osób starszych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..