107,6 FM

Dziś dzień Matki Bożej Nieustającej Pomocy

W Kościele obchodzimy dziś wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy.

Kult Matki Bożej sięga początków chrześcijaństwa. Od IV w. pojawiają się oznaki kultu publicznego. Natomiast w okresie średniowiecza powstają pierwsze kościoły i sanktuaria pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy czy też Matki Bożej Wspomożycielki, Matki Bożej Łaskawej, Pocieszycielki.

Jeśli chodzi o wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, związane jest ono z obrazem znajdującym się obecnie w kościele pw. św. Alfonsa w Rzymie. Według źródeł historycznych został on namalowany na przełomie XIV i XV w. na Krecie, skąd pod koniec wieku XV trafił do Rzymu.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.

Uroczysta koronacja wizerunku Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, stanowiąca decydujący etap w rozwoju kultu na całym świecie, miała miejsce w czerwcu 1867 r.

 

Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest dziś najbardziej rozpowszechnionym w świecie obrazem maryjnym.

W Polsce kult datuje się od końca wieku XIX, kiedy to redemptoryści przybyli po raz drugi do Polski. W kraju istnieje ponad 360 ośrodków czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Do najważniejszych sanktuariów należą kościoły w Gliwicach, Słupsku, Kielcach, Przemyślu czy w Poznaniu.

11 października 1961 roku arcybiskup poznański Antoni Baraniak dokonał uroczystej koronacji obrazu Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w poznańskiej farze. Obecnie jest to największe sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Polsce i jedno z największych w świecie.

Zobacz: Więcej tematów dotyczących życia duchowego w nowym dziale

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama