Wspólna data Wielkanocy u katolików i prawosławnych?

dodane 20.07.2018 20:22

VATICANNEWS.VA |

Na spotkaniu Papieża z patriarchami Bliskiego Wschodu został podniesiony temat wyznaczenia daty wspólnych obchodów Wielkanocy, jako widocznego znaku jedności chrześcijan. Ujawnił to kard. Luis Raphael Sako, który był jednym z uczestników kościelnego szczytu w Bari.

Wspólna data Wielkanocy u katolików i prawosławnych?   Tomasz Gołąb /Foto Gość kard. Luis Raphael Sako

W czasie rozmów, które odbyły się za zamkniętymi drzwiami, nie podejmowano spraw doktrynalnych – przyznał chaldejski patriarcha Babilonii. Uczestnicy spotkania mieli świadomość, że ku jedności kroczy się razem, na wspólnej modlitwie i stawiając czoło tym samym problemom, wiedząc, że można zaczerpnąć ze wspólnego źródła. Dodał, że nie mówiono również tylko o prześladowaniu chrześcijan. „Dla wszystkich było jasne, że przyszłość wyznawców Chrystusa jest złączona z muzułmanami, żydami i innymi wspólnotami, które żyją na Bliskim Wschodzie” – podkreślił kard. Sako.

Hierarcha przyznał, że słowa które padły i wspólna modlitwa położyły dobry fundament pod wspólne działania. Stąd jest przekonany, że spotkanie w Bari nie było ostatnim tego typu wydarzeniem. Wyraził także nadzieję, że kiedyś będzie możliwe poszerzenie gremium osób, które będą brały w nim udział o przedstawicieli muzułmanów i żydów. „Sami bowiem nie zdołamy stawić czoła i rozwiązać tak wielu problemów” – powiedział iracki hierarcha. Dodał, że rzeczy dojrzewają, kiedy przyjdzie na to czas. „Pięćdziesiąt lat temu byłoby nie do pomyślenia takie spotkanie jak to, które odbyło się w Bari – podkreślił kard. Sako. – Dlatego to wspólne spotkanie przedstawicieli tak wielu różnych Kościołów i wspólnot może być postrzegane jako przykład także dla innych”.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 kj 22.07.2018 10:48
Niezalogowany użytkownik Prawdą. Jedność nie oznacza jednakowości.
Plusów: 3 sp 22.07.2018 09:27
Niezalogowany użytkownik Chodzi o ludzkie myślenie i ludzkie przyzwyczajenia, które stają się niewolnicze. A jeśli Paschę mamy obchodzić nie dla siebie, a dla Chrystusa, to bardziej Go uczcimy pełnią księżyca, czy jednością?
Plusów: 3 kj 22.07.2018 08:41
Niezalogowany użytkownik Nikt tu nie mówi o szabacie, tylko o Wielkiej Nocy. Więc jeśli już, to Pesach, Pascha. Pascha też ma być dla człowieka, a nie człowiek dla Paschy?
Plusów: 3 sp 21.07.2018 19:41
Niezalogowany użytkownik Warto pamiętać, że to szabat ma być dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu.

wszystkie komentarze >