107,6 FM

Robert Ciupa: „Rachunek wdzięczności” za walkę o wolność

Górnicy, którzy brali udział w obronie Kopalni Wujek 16 grudnia 1981 r., otrzymają dopłaty do rachunków za gaz. To wyraz wdzięczności za ich walkę – mówi w Radiu eM Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS.

Robert Ciupa: „Rachunek wdzięczności” to podziękowanie za walkę o wolność /31 07 2018/
Radio eM
„Rachunek wdzięczności” – tak nazywa się program pomocy dla górników – był pierwotnie stworzony, by wspomóc byłych powstańców warszawskich. Realizuje go Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Teraz program obejmie także byłych górników z „Wujka”. Będą to dopłaty w wysokości do 900 zł rocznie. Symbolicznie będzie to podziękowanie dla całego Śląska za solidarną walkę o wolność Polski w czasie stanu wojennego i latach późniejszych – przyznaje gość Radia eM.

W "Rozmowie Poranka" Radia eM Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach wyraził też nadzieję, że na Śląsku przyjmie się zwyczaj oddawania czci poległym w stanie wojennym górnikom poprzez uruchamianie syren co roku 16 grudnia o godz. 11.00. W tym roku taka akcja miałaby odbyć się po raz pierwszy.

Z kolei jako element obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Śląskie Centrum Wolności i Solidarności uruchomiło biało-czerwone oświetlenie pomnika górników przy KWK Wujek. Dyrektor centrum zapowiedział, że ta rocznicowa iluminacja będzie czynna do 16 grudnia.

Pomnik - krzyż przy kopalni Wujek podświetlony na biało-czerwono   Pomnik - krzyż przy kopalni Wujek podświetlony na biało-czerwono

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy

h