107,6 FM

"Gość" przy grobie założyciela

Z okazji 95. rocznicy powstania tygodnika redakcja "Gościa Niedzielnego" modliła się w archikatedrze warszawskiej przy sarkofagu kard. Augusta Hlonda.

Ponad 150 redaktorów i pracowników Wydawnictwa Kurii Metropolitalnej i założonego przez kard. Augusta Hlonda tygodnika "Gość Niedzielny" modliło się w święto Podwyższenia Krzyża Świętego w archikatedrze warszawskiej. Mszy św. o beatyfikację czcigodnego sługi bożego, z okazji 95. rocznicy powstania tygodnika przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Przy ołtarzu stanęli kapłani pracujący w 20 dodatkach diecezjalnych pisma. Po Mszy św. odbył się koncert sakralny z muzyką Stanisława Moniuszki w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

- Misja naszego tygodnika to udział w rewolucji miłości, o której mówi często papież Franciszek. Niech "Gość Niedzielny" będzie nadal heroldem i świadkiem tej radosnej prawdy, dobrej nowiny i miłości Boga, który tak umiłował świat, człowieka, że w tajemnicy Krzyża Syna swego dał, aby świat został przez niego zbawiony - mówił w homilii metropolita katowicki, podkreślając że "Gość" i inne czasopisma katolickie "mają niezwykłego nauczyciela i mistrza, Jezusa Chrystusa, właściwego redaktora naczelnego historii zbawienia człowieka".

Po Mszy św. pracownicy "Gościa Niedzielnego" złożyli wiązankę kwiatów i modlili się przy sarkofagu swojego założyciela.

Kard. August Hlond urodził się 5 lipca 1881 r. w Brzęczkowicach na Górnym Śląsku. Gdy w 1925 r. papież Pius XI erygował diecezję katowicką, kard. Hlond w 1926 r. został jej pierwszym biskupem, jednak już w tym samym roku zapadła decyzja o jego przeniesieniu na metropolię gnieźnieńsko-poznańską. Rok później otrzymał kapelusz kardynalski. Jedną z ważniejszych jego decyzji było powołanie Towarzystwa Chrystusowego. Nadawał ton życiu kościelnemu w Polsce międzywojennej. Wybuch wojny zmusił go do opuszczenia kraju, więc sprawom polskim w latach okupacji służył w Rzymie i we Francji. W końcowych miesiącach wojny został aresztowany przez gestapo, ale doczekał się uwolnienia przez armię amerykańską. Jego dziełem jest ustanowienie polskiej administracji kościelnej na ziemiach zachodnich i północnych, w czym pomogły mu obszerne pełnomocnictwa Stolicy Apostolskiej. W 1946 r. zrezygnował z diecezji poznańskiej, a zatrzymując gnieźnieńską - objął także rządy w archidiecezji warszawskiej. Jeszcze w maju 1946 r. w maju objął kanonicznie nową metropolię, mimo że katedra św. Jana leżała w gruzach. Zamieszkał w stolicy i zasłużył się tutaj jako organizator życia religijnego po zniszczeniach wojennych. Włożył wiele starań w obudowę kościołów warszawskich, między innymi przez powołanie do życia Prymasowskiej Rady Odbudowy Kościołów Warszawy. W 1948 r. na Jasnej Górze w obecności Episkopatu i miliona wiernych dokonał aktu poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi.

95 lat temu kard. August Hlond, pomysłodawca i założyciel „Gościa Niedzielnego”, w tekście otwierającym pierwszy numer, zalecał, aby pismo „w duszną atmosferę społeczną tchnęło orzeźwiający powiew Chrystusowego ducha”.

Czytaj także:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama