107,6 FM

Patriarchat Moskiewski zawiesza współpracę z Konstantynopolem

Decyzja ta jest odpowiedzią na mianowanie 7 września przez patriarchę Bartłomieja I dwóch egzarchów dla Ukrainy, w ramach rozpoczęcia procedur przyznawania autokefalii Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu.

Biskupi Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zgromadzeni na zwołanym w trybie pilnym Świętym Synodzie postanowili zawiesić swoje więzy z Patriarchatem Ekumenicznym w Konstantynopolu – czytamy w komunikacie opublikowanym w stolicy Rosji. Decyzja ta jest odpowiedzią na mianowanie 7 września przez patriarchę Bartłomieja I dwóch egzarchów dla Ukrainy, w ramach rozpoczęcia procedur przyznawania autokefalii Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Zostali nimi arcybiskup Pamfilii Daniel (Zeliński) ze Stanów Zjednoczonych i biskup Edmontonu w Kanadzie, Hilarion.

W wydanym w Moskwie komunikacie czytamy między innymi: Patriarchat Moskiewski jest zmuszony zawiesić liturgiczne modlitewne wspomnienie patriarchy Konstantynopola i z głębokim żalem zawiesić koncelebrację z hierarchami Patriarchatu Konstantynopola , jak również anulować udział Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w zgromadzeniach episkopatu oraz w dialogach teologicznych, komisjach wielostronnych i wszelkich innych strukturach kierowanych lub współkierowanych przez przedstawicieli Patriarchatu Konstantynopola.

W przypadku, gdyby Patriarchat Konstantynopola nadal prowadził działalność niekanoniczną na terenie Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, będziemy zmuszeni całkowicie zerwać komunię eucharystyczną z Patriarchatem Konstantynopola. Cała odpowiedzialność za tragiczne konsekwencje tego podziału będzie spoczywać osobiście na patriarsze Bartłomieju z Konstantynopola i na hierarchach go wspierających.

Mając świadomość, że obecna sytuacja zagraża całemu światu prawosławnemu, w tej trudnej godzinie prosimy lokalne Kościoły Autokefaliczne o wsparcie i wzywamy prymasów Kościołów, aby w pełni uświadomili sobie naszą wspólną odpowiedzialność za losy świata prawosławnego i zainicjowali braterską, wszech prawosławną dyskusję na temat sytuacji Kościoła na Ukrainie.

Wzywamy cały Rosyjski Kościół Prawosławny do żarliwej modlitwy o zachowanie jedności Świętego Prawosławia.

« 1 »
 • ART
  15.09.2018 14:52
  "Trzeci Rzym – koncepcja historiozoficzna stworzona przez mnicha Filoteusza z Pskowa przypuszczalnie pod koniec XV wieku, głosząca, że pierwszy Rzym upadł na skutek herezji, drugi Rzym – Konstantynopol – na skutek zdrady prawdziwej wiary, trzecim Rzymem jest Moskwa, a czwartego już nie będzie" W zasadzie odłączenie się Cerkwi Ruskiej od Patriarchy Konstantynopola nastąpiło już w 1473 roku w trakcie Soboru Florenckiego. Także nic dziwnego obecna postawa moskiewskiego patriarchatu. Oderwanie się "kościoła ukraińskiego" to kolejny dowód na postępującą słabość Państwa Rosyjskiego. Patrząc przez pryzmat interesów Polski ta słabość to chyba zły prognostyk dla nas. W miejsce upadającej tyranii powstaje nowa jeszcze straszniejsza bo nie mająca ograniczającej ją konkurencji. Tako przynajmniej uczy historia !!! A więc za bardzo nie cieszmy się bo i nie ma z czego
  doceń 3
 • Contral
  15.09.2018 18:30
  To niech się Ruscy modlą do swojego Putina.
  doceń 2
 • Adamigo
  15.09.2018 22:46
  "Wzywamy cały Rosyjski Kościół Prawosławny do żarliwej modlitwy o zachowanie jedności Świętego Prawosławia". I za jego ukryty najważniejszy filar, Władimira Władimirowicza. Żałosno-komiczna jest prośba-półszantaż do innych autokefalii o przeciwdziałanie kolejnej nowopowstającej - tak jakby tamte były jeszcze autonomiczne, ale ich jedynym słusznym marzeniem była unia z Moskwą. Kremlowscy biskupi to nadal ludzie sowieccy po całości, wyłonieni wedle kryteriów doboru kadr obowiązujących za starych "dobrych" czasów.
  doceń 4
 • Bartos
  16.09.2018 12:35
  Cóż, schizma na schizmie schizmę pogania.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama