107,6 FM

"Rz": mały CIT, duży problem

Z dziewięcioprocentowej stawki podatku skorzystają tylko spółki o niskiej rentowności. Część firm straci ulgę - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta, Ministerstwo Finansów chce obniżyć podatek dla małych spółek - od przyszłego roku zapłacą tylko 9 proc. CIT. "Ale fiskus stawia warunki - dochód nie może być wyższy niż 33 proc. przychodu" - czytamy.

Gazeta wskazuje, że obecnie spółki, które są małymi podatnikami, płacą 15 proc. CIT, a dla większych stawka wynosi 19 proc. Według doradcy podatkowego Tomasza Piekielnika, cytowanego w "Rz", na obniżce skorzystają spółki mające duże koszty działalności, czyli np. zajmujące się handlem, a mogą stracić te, które zarabiają na pracy umysłowej, świadczące usługi niematerialne.

"Załóżmy, że spółka z branży IT zatrudnia kilka osób, które realizują projekty u klientów. Ma więc niewielkie koszty działalności, za to wysoki dochód. Teraz płaci 15 proc. CIT, po zmianach podatek wzrośnie do 19 proc., bo nie spełni warunku rentowności" - tłumaczy w "Rz" Piekielnik.

Jak czytamy, z nowych przepisów wynika, że spółka może też stracić prawo do niższego podatku już w trakcie roku. "Będzie musiała przy płaceniu zaliczek przejść z dziewięcio- na dziewiętnastoprocentową stawkę, jeśli jej przychody przekroczą, i tu niespodzianka, 5 mln zł. To inna kwota niż limit dla małych podatników, który wynosi 1,2 mln euro. Wygląda to na pomyłkę autorów projektu" - mówi "Rz" doradca podatkowy Monika Lewandowska.

Według gazety jest jeszcze jedna "komplikacja". "Spółka, która uzyska dochody z kapitałów, np. ze sprzedaży papierów wartościowych albo wierzytelności, zapłaci od nich 19 proc. CIT" - podaje "Rz".

« 1 »
  • wues
    20.09.2018 09:31
    Zastanawiam się po co zatrudniać specjalistów od podatków do oceny takich zmian w przepisach. Nie szkoda na to pieniędzy? Przecież z kilometra widać, że planowana zmiana absolutnie nie ma na celu obniżenia podatków (obniżenie podatków to realna, pozytywna zmiana dla obywateli) tylko jest potrzebna propagandzie przed wyborami, żeby powiedzieć: "obniżyliśmy podatki dla małych firm". Kiedyś już o tym pisałem. Aktualnie rządzący preferują tylko najmniejsze przedsiębiorstwa, bo wmówili społeczeństwu, że te duże są "be". Gospodarka potrzebuje wszystkich, małych, średnich, dużych i dobrze by było, żeby wszyscy mieli te same, niezmienne reguły gry. I jeszcze jedno. Ponieważ kasy nie ma za dużo, to trzeba przygotować taką "obniżkę podatków", która nie zmniejszy wpływów, a nawet je zwiększy. Kto nie wierzy, polecam dokładną lekturę artykułu :)
    doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama