107,6 FM

Znany ateistyczny polityk został katolikiem

Były gubernator generalny Australii Bill Hayden został katolikiem. Polityk, deklarujący wcześniej ateizm, przyjął chrzest w wieku 85 lat.

Hayden jako gubernator generalny w latach 1989-1996 urzędowo zastępował głowę australijskiego państwa, którą formalnie jest królowa Anglii. Stał w ten sposób na czele władzy wykonawczej. Wcześniej - jako polityk i lider lewicowej Australijskiej Partii Pracy - był członkiem parlamentu i rządu. Za swoją porażkę uważał to, że w jednym z gabinetów nie został premierem, a "zaledwie" szefem dyplomacji.

Tłumacząc decyzję o przyjęciu chrztu, Hayden napisał, że w ciągu całego swego życia był świadkiem wielu bezinteresownych aktów współczucia chrześcijan. Do wód chrztu doprowadziła go także głęboka kontemplacja w okresie rekonwalescencji po udarze.

- Zawsze uważałem się za towarzysza podróży katolicyzmu i w urzędowych formularzach oświadczałem, że jestem katolikiem, ale formalnie tak nie było - powiedział Hayden. Rzeczywiście wywodził się z katolickiej rodziny. Jako nastolatek co niedziela chodził na msze. - Nie wiedziałem, że oficjalnie nie jestem katolikiem, odkryłem to dopiero później, kiedy moja siostra zbadała historię rodziny - dodał.

- Jeśli w czymś wzrastasz, to nie sądzę, by cię to kiedykolwiek opuściło. Katolicy mają bardzo wiele ceremonii. Ale (powody przyjęcia chrztu - przyp. gosc.pl) to było coś więcej. Czułem w sercu, że nie jestem spełniony - wyznał Hayden.

Stwierdził, że w życiu chodzi o coś więcej niż o niego samego. - Musiałem poświęcić się dla dobra innych, przed Bogiem. Czułem to mocno - napisał polityk.

W liście do przyjaciół, wyjaśniającym powody przyjęcia chrztu, napisał, że "chrześcijaństwo reprezentuje dla niego wartości, którymi starał się kierować w życiu, a teraz będzie je podtrzymywał z wiarą".

 

« 1 »
TAGI:
 • jurek
  20.09.2018 12:52
  Na starość strach mu .... scisnął
  doceń 1
 • Gość
  20.09.2018 12:52
  Ponadto, jak to jest, że "znany ateistyczny działacz" "zawsze" określał się jako "katolik"? wiara.pl jak zwykle jak radio Erewań
  doceń 4
 • kon
  21.09.2018 10:12
  Przepraszam, ale jaki z niego ateista? Deklarował się jako katolik, chodził na msze, był osobą wierzącą, jedyne co, to odkrył, że ktoś kiedyś zapomniał go ochrzcić.
  doceń 3
 • logik
  21.09.2018 13:59
  "pochodził z katolickiej rodziny" i nie był ochrzczony? to co to za katolicyzm???

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama