107,6 FM

Dyrektor TPN o nowych inwestycjach w rejonie Hali Goryczkowej

Zmiana właściciela PKL otwiera nowe perspektywy w temacie inwestycji narciarskich na Kasprowym Wierchu.

We wtorek poinformowano, że Polski Fundusz Rozwoju SA odkupi od funduszu Mid Europa Partners 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych - spółki zarządzającej m.in. koleją linową na Kasprowy Wierch, kolejkami na Gubałówkę, Górę Parkową w Krynicy, Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz wyciągiem na Mosorny Groń w Zawoi. W ten  sposób PKL wróciły po kilku latach w polskie ręce. Zmiana właściciela rodzi pytania o to jak będzie wyglądała współpraca między PKL i Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

Stanowisko w tej sprawie zajął Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. Jego zdaniem podejście władz PKL do inwestycji w Tatarach powinno być bardziej zrównoważone, aby dobro przyrody było traktowane nad chęcią zysku. Nie mówi "nie" inwestycjom narciarskim, szczególnie tym koniecznym w Kotle Goryczkowym. Tamtejsza kolej krzesełkowa jest przestarzała, a brak naśnieżania sprawia, że trasy po tej stronie Kasprowego są przez większość sezonu nieczynne. Zdaniem Ziobrowskiego możliwy jest remont kolei, bardziej sceptycznie podchodzi do pomysłu stworzenia systemu sztucznego naśnieżania czy tunelu, który miałby połączyć górną stację głównej kolejki linowej z Halą Goryczkową.

Ziobrowski podkreśla również, że jego zdaniem PKL powinny partycypować w kosztach utrzymania Tatr dla turystów poprzez wpłacanie części zysków do kasy TPN, który odpowiada za utrzymanie infrastruktury turystycznej w rejonie Kasprowego.

« 1 »
 • czytelnik
  10.10.2018 19:52
  Brakuje informacji za ile kupiliśmy kolejkę. Sprzedana za 250mln, kupiona za 500mln. Komu tym razem Premier dał zarobić tak przepłacając? Tylko po to, żeby kolejni nominaci partyjni mogli zostać prezesami.
 • md
  11.10.2018 07:24
  Zmienił się właściciel i nagle WOW, TPN już nie walczą z kolejką? Normalnie cud się zdarzył. Czyli nie chodziło o prawo, ale o politykę? Najpierw straszyli właściciela sądami, a teraz gdy państwo wykupiło PKL, to współpraca nagle stała się możliwa. Oto cała prawda o naszym państwie i jego rządach :/
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama