107,6 FM

Watykan ostrzega przed ideologiczną kolonizacją

Walka z biedą oraz promocja integralnego rozwoju człowieka nie mogą być ograniczane do wzrostu ekonomicznego. Zawsze powinno im towarzyszyć poszanowanie dla praw i godności osoby ludzkiej. To wnioski z wystąpienia Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ, abp. Bernardito Auzy podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej podkreślił niebezpieczeństwo wspominanej często przez Papieża Franciszka tzw. „kolonizacji ideologicznej”. Polega na narzucaniu sposobów życia opierających się na indywidualistycznej wizji osoby ludzkiej, która jest obca tożsamości wielu ludów. Przyczynia się to do szerzenia niesprawiedliwości, nierówności społecznych i korupcji. Prowadzi też do pogwałcenia wolności oraz nie sprzyja integralnemu rozwojowi człowieka. Abp Auza zauważył, że dochodzi dziś do reinterpretacji pojęcia praw człowieka, wprowadza się nowe ich rozumienie, które jest obce kulturze wielu narodów. Narzuca się potem nowoczesne formy kolonizacji przez silniejszych i bogatszych w stosunku do najbiedniejszych i najsłabszych. Zaangażowanie na rzecz całościowego dobra osoby ludzkiej jest kluczem do prawdziwego rozwoju. Prawdziwie humanistyczna wizja wyraża się w spojrzeniu na innych, nie jako na potencjalnych konkurentów, ale sprzymierzeńców. Prawom człowieka zawsze powinny odpowiadać obowiązki - podsumował abp Auza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • JM
  12.10.2018 20:08
  Prawom człowieka zawsze powinny odpowiadać obowiązki- to niełatwe, ale konieczne.
  doceń 3
 • Marian
  13.10.2018 06:07
  A co z Ewangelizacją? Czy to też ideologiczna kolonizacja?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama