107,6 FM

Synod a celibat. Jest decyzja

W dokumencie końcowym Synodu Biskupów o młodzieży i powołaniach nie będzie mowy o zniesieniu celibatu. W pierwszych dniach wniosek w tej sprawie złożył, w imieniu całego belgijskiego episkopatu, bp Jean Kockerols z Brukseli. Zaproponował, by Kościół powoływał wybranych żonatych mężczyzn do podjęcia posługi kapłańskiej.

Jestem zawiedziony kompletnym brakiem reakcji – wyznał bp Kockerols. Ujawnił on, że jego propozycji nie dyskutowano ani w auli synodalnej, ani w małych grupach językowych. Na me wystąpienie zareagowano uprzejmymi oklaskami. Wielu biskupów podeszło do mnie w czasie przerwy na kawę i powiedziało mi, że trzeba iść w tym kierunku – powiedział belgijski biskup. Potwierdził, iż nadal jest przekonany o słuszności swej propozycji. Jeden z biskupów – dodał przedstawiciel belgijskiego episkopatu – porównał tę sprawę do stalaktytów. Potrzeba jeszcze wiele czasu, aby coś z tego wyszło.

« 1 »
TAGI:
 • Oli
  27.10.2018 18:45
  Mamy z mężem troje małych dzieci. Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym. Mąż, chociaż ma dobry zawód i pracę, wciąż musi dorabiać, żeby starczyło na nasze podstawowe potrzeby. Musi dorabiać jeszcze więcej, aby starczyło na coś ekstra (nowe buty, dentysta, rower dla dziecka). Były takie okresy, że wracał o 18. z pracy, jadł obiad i szedł do drugiej pracy - fizycznej, z której wracał o 23. Dorabiał też w każdą sobotę. Wszystko jest bardzo drogie: kredyt na mieszkanie, opłaty, utrzymanie samochodu, zajęcia dodatkowe dla dzieci jak angielski czy basen, ubrania, buty, jedzenie i różne inne niespodziewane wydatki, których przy dzieciach jest mnóstwo, np. lekarstwa czy wycieczka szkolna. Sytuacja taka, jak nasza, mogłaby spotkać takiego właśnie księdza posiadającego rodzinę. Też mógłby on mieć kilkoro dzieci, a jego żona przez jakiś czas mogłaby nie być w stanie wrócić do pracy, co naprawdę trudne jest przy trójce małych dzieci, które, jak akurat nasze, często chorują. W jaki sposób taki ksiądz miałby utrzymać swoją rodzinę? 6 tys. miesięcznie to za mało, żeby na wszystko starczyło. Czy księża mieliby mieć takie pensje? Skąd? Z datków wiernych? A kiedy miałby czas dorabiać? A jeśli musiałby dorabiać, żeby utrzymać rodzinę, to jak starczyłoby mu czasu na duszpasterstwo? Żyjemy w takich, a nie innych czasach i w takim, a nie innym kraju.
 • Damian
  27.10.2018 22:14
  Celibat nie jest problemem. Problemem są zamiatane pod dywan ciężkie grzechy kleru. KK w Polsce nic w tej sprawie nie robi i udaje, ze problem nie istnieje.
  doceń 29
 • Bleck
  28.10.2018 11:31
  Celibat jest tylko jedną z przyczyn upadania Kościoła. Tych przyczyn jest wiele. Niech wszyscy się zastanowią, a duchowni najbardziej, dlaczego jedyna religia zgodna z prawdą, której realizowanie w życiu uszczęśliwia ludzi na tym świecie i daje perspektywę szczęśliwości wiecznej, jest tak ignorowana przez przez ludzi, a duchownych w szczególności.
  doceń 25
 • Anonim (konto usunięte)
  31.10.2018 04:44
  Ciekawa dyskusja. Zupełnie jednak został pominięty temat powołania zakonnego, czy lepiej: życia radami ewangelicznymi. Odkąd ustały rzymskie prześladowania, powstał ogromny, zróżnicowany ruch pustelnikow, mnichów itd., z celibatem jako jednym z ważnych elementów. Jeszcze bardziej dziwi mnie, że nikt nawet nie zająknął się o miłości do Boga, ktora wystarcza, i która pozwala żyć w stanie deprywacji wielu potrzeb. Dalej, modele celibatu mogą być różne, ale proszę zwrócić uwagę, że prawosławni przyjęli praktykę wyboru biskupów spośród mnichów, a więc celibatariuszy. Na koniec. Problemy z celibatem, i małżeństwem, i pedofilią, i homoseksualiznem jest u podstaw brak wuary i brak odpowiedniej dyscypliny, czy szerzej ascezy. Brak umiejętności mówienia nie swoim zachciankom.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama