107,6 FM

Rada UE zajmie się Polską 12 listopada

Ministrowie państw UE ds. europejskich kolejny raz będą zajmować się Polską 12 listopada - poinformowały PAP źródła unijne. Nie będzie jednak wysłuchania, lecz informacja bieżąca. Rozstrzygnięcie takie zapadło w środę w Brukseli na spotkaniu ambasadorów państw UE.

"W listopadzie będzie informacja bieżąca, aktualizacja w sprawie najnowszych wydarzeń przedstawiona przez Komisję Europejską. Możliwa będzie również dyskusja" - powiedział PAP dyplomata jednego z krajów członkowskich.

Będzie to już kolejne z rzędu comiesięczne spotkanie Rady ds. Ogólnych, na którym poruszana jest sytuacja w Polsce. Do tej pory odbyły się dwa wysłuchania i dyskusja w ramach informacji bieżącej.

16 października na spotkaniu ministrów ds. spraw europejskich w Luksemburgu punkt programu, zaplanowany jako informacja na temat bieżącej sytuacji w Polsce w kontekście praworządności, przeistoczył się w debatę, w której głos zabrało 11 państw członkowskich.

Polscy dyplomaci przekonują, że w Radzie UE nie ma większości, by iść dalej z procedurą z art. 7, a w związku z tym, że sprawa toczy się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE (TSUE) należy zaprzestać dyskusji na poziomie politycznym.

"Zawsze jesteśmy gotowi tłumaczyć wszelkie wątpliwości, niemniej biorąc pod uwagę sprawę w TSUE, musimy skoncentrować się na argumentacji na niwie prawnej" - powiedział PAP jeden z polskich dyplomatów.

Z relacji z posiedzenia ambasadorów wynika, że na spotkaniu duże kontrowersje wywołał punkt dotyczący Węgier i ewentualne spotkanie w ramach art. 7 z udziałem przedstawiciela Parlamentu Europejskiego. W przeciwieństwie do Polski, gdzie kluczową rolę w procedurze odgrywa Komisja Europejska, w przypadku Węgier to właśnie europarlament zdecydował o uruchomieniu art. 7 wobec tego kraju.

Rząd w Budapeszcie kwestionuje przed TSUE rezolucję w tej spawie, ale formalnie jest ona traktowana przez prezydencję jako przyjęta. Na ostatniej Radzie ds. Ogólnych ministrowie poprosili KE o przygotowanie zestawienia na temat procedur o naruszenie prawa UE, które zostały skierowane do TSUE.

Na poprzednim spotkaniu ministrów ds. europejskich wiceszef KE Frans Timmermans przekonywał, że sytuacja dotycząca praworządności w Polsce nie poprawiła się; przeciwnie - pogorszyła się, a władze przyspieszyły proces zmian, nominując sędziów do Sądu Najwyższego.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański wskazywał, że łączenie sprawy powoływania przez prezydenta sędziów do Sądu Najwyższego ze zmianami, zgodnie z którymi część sędziów SN przeszła w stan spoczynku, to nieporozumienie. Rząd przekonuje, że nowo powołani sędziowie nie weszli na stanowiska zwolnione przez tych, którzy na mocy nowych przepisów musieli odejść w stan spoczynku.

« 1 »
 • DNA
  31.10.2018 14:49
  A my musimy ustalić termin kiedy my zajmiemy się radą... czyli tworem totalniackim o podłożu ideologicznym inspirowanym marksizmem kulturowym i bolszewizmem oraz ideologią dewiacji i śmierci.
  doceń 5
 • MBTM
  31.10.2018 14:50
  To jest w pełni zrozumiałe że UE chce by Polską rządzili ludzie z ich nurtu ideowego, czyli panowie od państwa teoretycznego i kupy kamieni, więc straszą niezorientowanych dyktaturą, ale zastanawiam się co zrobią jak w większości krajów UE wybory wygrają ich oponenci polityczni?. Tydzień będzie podzielony na 7 państw gdzie trzeba zająć się "praworządnością" bo nie rządzą nasi?. Może będziemy mieli stały dzień Polski w kalendarzu?, takie mini-święto :-) .
 • NICK
  31.10.2018 15:27
  Moskwa...Bruksela....? Żadnej różnicy. Nawet swoich pożytecznych mają podobnych, a często to nawet te same osoby.
  doceń 3
 • gość777
  31.10.2018 20:20
  Niech ten marksistowsko-dyktatorski twór UE się wkońcu zawali!Precz z lewackim terroryzmem z Brukselii!
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama