107,6 FM

Spotkały się środowiska ewangelizacji

Abp Ryś: "Jeśli nie podejmiemy tego wyzwania, to Kościół w Polsce będzie szedł równolegle z Kościołem powszechnym".

W Laskach k. Warszawy odbyło się spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji ze środowiskami ewangelizacyjnymi z całej Polski. Przewodniczył mu abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Owocem spotkania jest powstanie Forum Współpracy między wspólnotami a Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Koordynatorem forum został o. Jacek Dubel CSsR.

W dalszej części ustalono m.in. szczegółowy plan ogólnopolskich rekolekcji dla księży, które w Łodzi poprowadzi Zespół ds. NE w dniach 23-26 IV 2019 r. oraz międzyzakonnych rekolekcji dla sióstr w Laskach k. Warszawy, które odbędą się w dniach 30.01-02.02.2020 r. Szczegóły i zapisy będą dostępne niebawem na stronie www.nowaewangelizacja.org.

Ważnym momentem obrad było sprawozdanie grupy roboczej nt prac przygotowawczych do V Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który będzie miał miejsce w Gnieźnie w dniach 24-27.10.2019 r. Kongres będzie odbywał się w dotychczasowym kluczu: rekolekcje - ewangelizacja. Jego tematem będzie rodzina w kontekście papieskiej adhortacji Amoris Laetitia. Oprócz rekolekcji i konferencji przewidziane są różnego rodzaju warsztaty oraz piknik ewangelizacyjny dla rodzin.

W związku z narastającą w ostatnim czasie popularnością serwisu zwiedzeni.pl, którego twórcy posuwają się do opiniowania wielu środowisk związanych z nową ewangelizacją, została w ramach Zespołu KEP ds. NE powołana grupa robocza do przeanalizowania treści serwisu oraz sporządzenia opinii nt. wiarygodności publikowanych w nim materiałów.

Podczas spotkania z przedstawicielami środowisk ewangelizacyjnych wystąpił Andrzej Sionek, inicjator powołania Ogólnopolskiego Forum Współpracy Wspólnot z Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji, które to forum nie ma być strukturą a przestrzenią, w której będziemy się spotykać dla wzajemnego umocnienia i wymiany doświadczeń.

Abp Grzegorz Ryś, podsumowując spotkanie, powiedział, że „przez ostatnie cztery lata mieliśmy dobry czas dla wspólnot. Teraz przeżywamy doświadczenie krzyża, gdzie musimy zmierzyć się z nieufnością ze strony niektórych środowisk w Kościele. Jeśli nie podejmiemy tego wyzwania, to Kościół w Polsce będzie szedł równolegle z Kościołem powszechnym czy też obok, żyjąc wszystkim, tylko nie tym, czym żyje Kościół. Szansą staje się CHARIS, stworzone przez Franciszka dla budowania relacji, a nie tworzenia struktur dla struktur. W tę szansę wpisuje się też nasze Forum Współpracy”.

« 1 »
 • Gość2
  06.11.2018 18:12
  A ja pozostanę przy "starej" ewangelizacji. To najbezpieczniejsza ścieżka.
  doceń 16
 • Wiktoria
  06.11.2018 22:54
  Tym którzy nieufni polecam książkę "Odnowa w łasce. Teologia charyzmatów u św. Tomasza z Akwinu". W Kościele charyzmaty sa od czasów Apostolskich. W popularnej oazie zalozonej przez ks. Blachnickiego tez się spotkałam. Dziwnie że teraz niektórzy widza problem skoro takie wspólnoty istnieją od kilkudziesięciu lat. Pozdrawiam sceptyków i zachecam do książki.
  doceń 6
 • Magdalena
  06.11.2018 23:00
  Raduje się dusza w Duchu Świętym który nieustannie ożywia Kościół wydobywajac ze skarbca stare i nowe rzeczy. Alleluja :))
  doceń 6
 • sis
  07.11.2018 07:59
  Wszystko za czym stoi abp Rys jest dla mnie obce. Będą teraz prześladowania katolików, którzy stana po stronie Jezusa Chrystusa i Prawdy, którą nam objawił.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama