107,6 FM

"Dostaliśmy od Polski informację ws. decyzji TSUE"

Otrzymaliśmy od polskiego rządu informację na temat realizacji środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących Sądu Najwyższego. Przeanalizujemy ją - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa.

Polska przekazała informację w poniedziałek wieczorem. "Przekazaliśmy pakiet bardzo konkretnych działań" - podał, zastrzegając anonimowość, pewien dyplomata.

We wtorek Andreewa potwierdziła PAP, że odpowiedź polskiego rządu dotarła do KE. "Przeanalizujemy teraz ten dokument" - wskazała. Pytana, ile czasu zajmie ta analiza, odpowiedziała, że KE nie ma nieprzekraczalnego terminu na jej przeprowadzenie.

19 października Trybunał zdecydował wstępnie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, w stan spoczynku. TSUE chciał m.in., by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali przeniesieni w stan spoczynku, byli przywróceni do orzekania.

W poniedziałek mijał termin na powiadomienie KE o działaniach podjętych przez polskie władze w celu pełnego zastosowania się do decyzji TSUE.

Do tej pory przedstawiciele polskiego rządu przekonywali, że do wdrożenia październikowego postanowienia Trybunału w sprawie środków tymczasowych konieczna jest nowelizacja ustawy o SN; do tego czasu Małgorzata Gersdorf nie jest I prezesem SN, a sędziowie, którzy wrócili do SN, pozostają cały czas w stanie spoczynku.

Z kolei zdaniem części sędziów decyzja TSUE obowiązuje bezpośrednio. W związku z tym pod koniec października Gersdorf wezwała sędziów SN objętych zakresem zastosowania środków tymczasowych orzeczonych przez TSUE do stawienia się w SN w celu podjęcia służby sędziowskiej. Części z nich już przydzielono sprawy do rozpoznania.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała we wtorek rano w Radiu Plus, że rząd prowadzi dialog z KE. "Będziemy wyjaśniali wątpliwości i pewnie do takiego kompromisu z KE i z TSUE dojdzie" - oceniła. Jednocześnie zaznaczyła, że strona polska jest "przekonana co do słuszności" reformy wymiaru sprawiedliwości. Zapewniła również, że Polska szanuje wszystkie wyroki i jest państwem praworządnym "o wysokich standardach".

« 1 »
 • mee...
  20.11.2018 13:15
  Okazuje sie niczym jak na dloni, ze Polska nie jest Panstwem suwerennym, a jest wojewodzctwem w unii...a, jezeli Polska jest panstwem suwerenym, jak to glosi oficjalna propaganda - to, dopuszczono sie wlasnie zdrady stanu.
  doceń 1
 • DNA
  20.11.2018 17:00
  Analizować to można mocz w laboratorium, a TSUE ma uszanować suwerenne decyzje Polski, a nie zachowywać się jak KC ZSRR.
 • kilokitu
  20.11.2018 17:31
  Sukces! W ogóle mają zamiar to przeczytać?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama