DeepMind stworzyło sztuczną inteligencję zdolną do samodzielnego podejmowania decyzji

dodane 07.12.2018 13:41

Należące do koncernu Alphabet laboratorium DeepMind opracowało system sztucznej inteligencji AlphaZero zdolny do samodzielnego podejmowania decyzji w środowisku, w którym można znaleźć dane niezbędne do przeprowadzenia wnioskowania - podał magazyn "Science".

System AlphaZero potrafi samodzielnie wnioskować i budować strategie dla osiągnięcia najlepszych możliwych wyników w grach takich, jak szachy, go czy szogi. Nie potrzebuje wsparcia człowieka, który dostarczałby dane do uczenia maszynowego. Zdaniem twórców, AlphaZero potrafi osiągnąć poziom mistrzowski w każdej z tych gier w ciągu zaledwie trzech dni.

W budowie systemu uczestniczyli naukowcy z IBM oraz Centrum Badawczego Watsona z USA. Ich zdaniem powstanie AlphaZero wieńczy "dekadę badań nad sztuczną inteligencją". Teraz naukowcy powinni skupić się nad rozwojem systemów, które będą potrafiły radzić sobie równie dobrze z innymi grami, takimi jak "Minecraft", "StarCraft II" czy "Dota" - oceniają badacze. Gry te podczas rozgrywki nie oferują przeciwnikowi danych zawierających wszystkie przesłanki potrzebne do podjęcia prawidłowej decyzji strategicznej.

Zespół stojący za systemem AlphaZero twierdzi, że ten rodzaj gier niedługo nie będzie stanowił wyzwania dla sztucznej inteligencji. "Są jedynie trochę trudniejsze od go. Zarówno +Dota+ jak i +StarCraft II+ są w naszym zasięgu w ciągu kolejnych dwóch, trzech lat" - ocenia jeden z badaczy.

Media spekulują, że w przyszłości algorytmy tego rodzaju mogą znaleźć zastosowanie m.in. w technologii pojazdów autonomicznych.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Prawdziwa inteligencja polega na podejmowaniu decyzji również gdy brak danych (niezbędnych do przeprowadzenia wnioskowania). Zatem można "toto" AlphaZero nazwać tylko automatem.
Typowy chwyt reklamowy (by zaistnieć, by się przypomnieć, by naciągnąć kasę).
Ja bym takiej "inteligencji" swojego bezpieczeństwa nie powierzył.

PS. A kto "dodał"?
Plusów: 4 NiE WAŻNE 07.12.2018 15:31
Niezalogowany użytkownik Matrix nadchodzi
Plusów: 9 nika 07.12.2018 14:15
Niezalogowany użytkownik Jakby nie spojrzeć, wolnej woli toto nigdy miało nie będzie. Sumienia też nie...

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl