107,6 FM

DeepMind stworzyło sztuczną inteligencję zdolną do samodzielnego podejmowania decyzji

Należące do koncernu Alphabet laboratorium DeepMind opracowało system sztucznej inteligencji AlphaZero zdolny do samodzielnego podejmowania decyzji w środowisku, w którym można znaleźć dane niezbędne do przeprowadzenia wnioskowania - podał magazyn "Science".

System AlphaZero potrafi samodzielnie wnioskować i budować strategie dla osiągnięcia najlepszych możliwych wyników w grach takich, jak szachy, go czy szogi. Nie potrzebuje wsparcia człowieka, który dostarczałby dane do uczenia maszynowego. Zdaniem twórców, AlphaZero potrafi osiągnąć poziom mistrzowski w każdej z tych gier w ciągu zaledwie trzech dni.

W budowie systemu uczestniczyli naukowcy z IBM oraz Centrum Badawczego Watsona z USA. Ich zdaniem powstanie AlphaZero wieńczy "dekadę badań nad sztuczną inteligencją". Teraz naukowcy powinni skupić się nad rozwojem systemów, które będą potrafiły radzić sobie równie dobrze z innymi grami, takimi jak "Minecraft", "StarCraft II" czy "Dota" - oceniają badacze. Gry te podczas rozgrywki nie oferują przeciwnikowi danych zawierających wszystkie przesłanki potrzebne do podjęcia prawidłowej decyzji strategicznej.

Zespół stojący za systemem AlphaZero twierdzi, że ten rodzaj gier niedługo nie będzie stanowił wyzwania dla sztucznej inteligencji. "Są jedynie trochę trudniejsze od go. Zarówno +Dota+ jak i +StarCraft II+ są w naszym zasięgu w ciągu kolejnych dwóch, trzech lat" - ocenia jeden z badaczy.

Media spekulują, że w przyszłości algorytmy tego rodzaju mogą znaleźć zastosowanie m.in. w technologii pojazdów autonomicznych.

« 1 »
 • nika
  07.12.2018 14:15
  Jakby nie spojrzeć, wolnej woli toto nigdy miało nie będzie. Sumienia też nie...
  doceń 9
 • NiE WAŻNE
  07.12.2018 15:31
  Matrix nadchodzi
  doceń 4
 • Stanisław_Miłosz
  07.12.2018 19:28
  Prawdziwa inteligencja polega na podejmowaniu decyzji również gdy brak danych (niezbędnych do przeprowadzenia wnioskowania). Zatem można "toto" AlphaZero nazwać tylko automatem.
  Typowy chwyt reklamowy (by zaistnieć, by się przypomnieć, by naciągnąć kasę).
  Ja bym takiej "inteligencji" swojego bezpieczeństwa nie powierzył.

  PS. A kto "dodał"?
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama