107,6 FM

Al Gore w Katowicach

Wydarzeniem, które przyćmiło wszystkie inne wystąpienia w kolejnym dniu szczytu klimatycznego ONZ, było wystąpienie Ala Gore'a, znanego aktywisty ekologicznego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

Al Gore w Katowicach   Wystąpienie Ala Gore'a Marcin Iciek /Radio eM

Gore podkreślał, że kwestia walki z ociepleniem klimatycznym to jeden z najważniejszych moralnych wyborów w historii ludzkości

- Mamy społeczne poparcie, mamy technologię, mamy rozwiązania i mamy moralny mandat. Potrzebujemy zasad, potrzebujemy zaprzestania finansowania niszczenia naszej przyszłości.

Noblista mówił w swoim przemówieniu o roli Polski w walce ze zmianami klimatycznymi. W jego opinii może tak się stać pomimo faktu, iż Polska nadal w olbrzymim stopniu jest zależna od węgla. Gore uważa, że Polska może być liderem, przywódcą w walce ze zmianami klimatycznymi. Gore zaznaczył jednak, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność za przyszłość świata.

- Politycy przychodzą i odchodzą, administracje przychodzą i odchodzą, wybory przychodzą i odchodzą. To jest cały ruch. Nie mamy czasu do stracenia. Nie możemy sobie pozwolić na luksus siedzenia i nie robienia niczego. Ryzyko jest zbyt duże. Ale jeśli ktoś wątpi w to, że nie potrafimy się – jako istoty ludzkie – podnieść w tym momencie; mając na uwadze wszystkie bitwy, jakie przeszliśmy w naszej historii i jak często zmagaliśmy się z przeciwnościami. A więc jeśli ktoś wątpi, że my jako istoty ludzkie mamy wolę polityczną by dokonań odpowiedniego wyboru to niech, proszę, pamięta, że wola polityczna sama w sobie już jest źródłem odnawialnym.
 

Al Gore w Katowicach   Ala Gore'a, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, na COP24 Marcin Iciek /Radio eM

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama