107,6 FM

Rz: Fiskus nie musi mieć dowodów, żeby zablokować firmowy rachunek

Fiskus nie musi mieć dowodów, żeby zablokować firmowy rachunek - wynika z precedensowego wyroku, o którym pisze w środę "Rzeczpospolita".

Według "Rz" blokada kont firmowych, czyli "atomowa broń dla skarbówki", miała służyć w walce z największymi i najbardziej zuchwałymi oszustami podatkowymi. "Dziś pojawia się realna obawa, że w polu rażenia STIR, czyli systemu typowania oszustw, może się znaleźć każdy" - czytamy.

"Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał bowiem precedensowy wyrok w sprawie o przedłużenie blokady konta. Spór wygrała skarbówka. A WSA uznał, że przy przedłużeniu blokady konta na trzy miesiące nie musi prowadzić postępowania dowodowego" - podaje dziennik.

Jak czytamy, wystarczy, że po analizie przepływów pieniężnych urzędnik stwierdzi ryzyko wykorzystania rachunków w bankach do wyłudzania podatku i niewykonania zobowiązań.

"Zdaniem sądu katalog okoliczności, które mają znaczenie dla oceny, czy można przedłużyć blokadę, nie jest zamknięty. Te w każdej sprawie mogą być inne" - podaje "Rz".

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  19.12.2018 07:48
  No i to jest granda. To po cholerę te sądy skoro praktycznie wszystko można uwalić bez wyroku sądu decyzją urzędnika, któremu potem będzie "bardzo przykro że się pomylił" tylko że to pomoże wtedy mniej niż umarłemu kadzidło .
  doceń 16
 • jurek
  19.12.2018 08:13
  Czyli wariant - urzędnik blokuje rachunek, idzie do firmy i składa propozycję nie do odrzucenia jest w zasadzie otwarty?
  doceń 19
 • Piotr
  19.12.2018 08:30
  chyba czas jednak zainteresowac sie przeniesieniem firmy poza Polskę, kochaną Polskę...
  doceń 9
 • m
  19.12.2018 15:29
  Jeszcze nie spotkałem się, żeby skarbówka blokowała konto komuś "czystemu". Te wszystkie niby gnębione firmy działają na granicy prawa, a na każdej granicy może być gorąco.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama