107,6 FM

Szef IATA: Polska bardzo potrzebuje nowego i nowoczesnego portu lotniczego

Polska jest przykładem kraju, który nowego i nowoczesnego portu bardzo potrzebuje - powiedział w rozmowie z czwartkową "Rzeczpospolitą" dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac. Jak zaznaczył, polskie władze są otwarte na sugestie i rady IATA ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) zapytany został w "Rz", czy wierzy w projekt CPK, mimo tego, że jest już nowe lotnisko w Berlinie. "Jak najbardziej wierzę" - zapewnił.

"Niemcy są perfekcyjni we wszystkim, co robią, nawet w popełnianiu błędów. W projekcie berlińskim jest jednak coś, czego nie jestem w stanie pojąć. OK., można popełnić błąd. Ale jak to możliwe, że naprawienie go trwa już dziesięć lat? Oczywiście w ten projekt jest zaangażowanych kilka instytucji, prywatnych i publicznych. Ale nadal nie jestem w stanie zrozumieć indolencji w radzeniu sobie z problemem" - powiedział szef IATA.

Juniac zaznaczył, że nie był na stołecznym lotnisku im. Chopina od kilku lat, ale słyszał, że jego możliwości rozwoju są ograniczone. "Położone jest blisko centrum miasta, są problemy środowiskowe, nie można zwiększyć liczby operacji, a ruch stale rośnie. Jeśli więc potrzebne jest centrum przesiadkowe to możliwości wzrostu są ograniczone" - ocenił.

Jak wskazał, paryskie Charles de Gaulle mimo że kiedyś było dobrze położone i funkcjonalne, to już takie nie jest. "Nie mówiąc już, że dla przesiadających się jest trudne" - dodał. W jego ocenie najlepiej usytuowanym z działających portów w Europie jest Monachium.

"Natomiast jeśli chodzi o nowy projekt, to wiem, że polskie władze są otwarte na wszelkie sugestie i rady, jakie byśmy mieli. To prawidłowa postawa, bo linie lotnicze wiedzą, jakie lotniska są funkcjonalne i dlaczego" - podkreślił szef IATA. "Zresztą Polska jest przykładem kraju, który nowego i nowoczesnego portu bardzo potrzebuje" - powiedział Juniac.

« 1 »
 • gosc
  20.12.2018 11:30
  Byleby nie brały sie za tę budowe komunistyczne Chiny
  doceń 1
 • podaj nick
  20.12.2018 14:15
  i któż to będzie do nas przylatywał w coraz większych ilościach
  doceń 0
 • jurek
  20.12.2018 21:42
  NAleży wspomnieć, iż kwestia budowy "sztandarowego" projektu "dobrj zmiany" czyli CPL utknęła jak i wszystkie wspaniałe pomysły rządzących (np. mieszkanie+, program Morawieckiego, milion samochodów elektrycznych i szereg innych). Wydaje się, że po 3 latach od kiedy pojawił się temat CPL (który przypomnijmy miał być zrealizowany w 10 lat) nie zrobiono zadnych planów, studiów wukonalnosci, nie mówiąc już o jakiejś przymiarce do wykupu gruntów lub ich wywłaszczeniach.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama