107,6 FM

Anna Janik: bezpieczna pielęgniarka to bezpieczny pacjent

Po wprowadzeniu nowych limitów zatrudnienia pielęgniarek w szpitalach rzeczywiście brakuje rąk do pracy, ale też nie na wszystkie łóżka na oddziałach jest obłożenie pacjentów - mówi Anna Janik.

Anna Janik: bezpieczna pielęgniarka to bezpieczny pacjent (10.01.2019)
Radio eM
Jak mówiła w "Rozmowie poranka" Radia eM przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, Anna Janik, w przyszłym tygodniu mają być znane zbiorcze dane co do liczby wakatów w szpitalach w woj. śląskim. Obowiązujące od Nowego Roku limity przewidują 0,6 etatu pielęgniarskiego na jedno łóżko w szpitalu, na oddziałach chirurgicznych 0,7, a na dziecięcych nawet 0,9 etatu. Przy braku chętnych do pracy dyrektorzy zapowiadają likwidację miejsc na oddziałach, żeby sprostać tej normie. Przewodnicząca ORPiP zwróciła uwagę, że zapewne pielęgniarki będą pracować w nadgodzinach, bo tak było też do tej pory, a z drugiej strony nie każde zlikwidowane łóżko będzie ze szkodą dla pacjentów, bo nie wszędzie jest pełne obłożenie.

Jak mówiła, pielęgniarek brakuje m.in. z powodu tego, że część kandydatek i kandydatów do tego zawodu po skończeniu studiów nie podejmuje pracy, albo wycofuje się po jej rozpoczęciu. Dlatego ważne jest otoczenie takich osób opieką w pierwszym okresie pracy.

Anna Janik zwróciła uwagę na nowe zadania pielęgniarek, czyli elektroniczne wypisywanie zwolnień lekarskich. Podważyła argument, że ma to odciążyć lekarzy, którzy często są osobami starszymi, ponieważ argument wieku tak samo odnosi się do pielęgniarek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..