Sztuczna inteligencja: W 2018 r. doszło do wielu ciekawych zmian

dodane 12.01.2019 09:30

PAP |

Według ekspertki w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) i wykładowczyni Akademii Leona Koźmińskiego dr Aleksandry Przegalińskiej zakres praktycznych zastosowań AI staje się coraz szerszy, a tylko w 2018 r. doszło w tej dziedzinie do wielu ciekawych zmian.

"Zobaczyliśmy między innymi, że Deep Learning, czyli głębokie uczenie maszynowe, może być bardzo skuteczne w wielu dziedzinach. Mam tu przede wszystkim na myśli działalność firmy DeepMind" - zaznaczyła w rozmowie z PAP dr Przegalińska. Brytyjskie przedsiębiorstwo technologiczne skaluje swoje rozwiązania związane z używaniem sieci neuronowych m.in. w celu wypracowania sposobu na użycie przez Google mniejszej ilości energii, którą alokuje w procesy kognitywne.

Kupiona przez amerykański koncern firma w 2018 r. rozpoczęła także projekt tworzenia ToM-netu, czyli Theory of Other Mind Network. Jest to sieć, która "będzie w stanie rozpoznać stany emocjonalne i intencję osoby, z którą będzie rozmawiać. Myślę, że jest to bardzo poważne przedsięwzięcie i kolejny dla branży kamień milowy" - oceniła ekspertka.

Dr Przegalińska przyznała, że w ubiegłym roku branży AI nie zabrakło również wydarzenia o charakterze negatywnym. "Niedawno oparta na sztucznej inteligencji sieć, która miała być rekruterem dla Amazona, w związku z tym, że posiadała zestereotypizowany zestaw danych, nie chciała zrekrutować do pracy ani jednej kobiety" - wskazała.

"Zobaczyliśmy, że jeżeli korzystamy z dużych wolumenów danych o niezbyt dobrej jakości, może to skończyć się bardzo kompromitującymi rezultatami. Bardzo mało prawdopodobne jest, że wykorzystywanie sztucznej inteligencji przy małej dbałości o dane da pożądane efekty" - podkreśliła dr Przegalińska i dodała, że przywołana sytuacja negatywnie odbiła się na wizerunku Amazona. Stało się to "przestrogą dla tych, którzy korzystają z rozwiązań AI, a nie dbają odpowiednio o wrzucane do systemu dane" - zauważyła.

Według dr Przegalińskiej zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie wciąż pozostaje w fazie pionierskiej. Ekspertka liczy jednak, że ulegnie to zmianie w 2019 r. "Firmy powinny coraz częściej dostrzegać wartość sztucznej inteligencji dla swojego modelu biznesowego oraz uświadamiać sobie, że sięganie po nią może przynieść potężne zmiany, o ile będzie poprawnie stosowana" - zaznaczyła.

Dr Przegalińska wyraziła nadzieję, że 2019 r. "będzie dla AI wyjściem z fazy pionierskości do mainstreamu i zaowocuje tym, że organizacje będą traktowały ją nie tylko jako coś, o czym się mówi, ale jako narzędzie, którego skutecznie się używa".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SZTUCZNA INTELIGENCJA

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Johna 16.01.2019 14:44
Niezalogowany użytkownik Straszenie sztuczną inteligencją w niedalekiej przyszłości znajduję w aktualnie czytanej książce pt.21 lekcji na XXl wiek autor Y.N.Harari.Szkoda,że nie zdążę sprawdzić tych wizji świata algorytmów z naturalnych powodów.
Plusów: 1 tomaszl 13.01.2019 12:11
Niezalogowany użytkownik @św Eufenia - systemy uczące się na podstawie zachowania mieszkańców, systemy wykorzystujące np. rozpoznawanie twarzy mają wiele wspólnego z AI.
O sterowaniu głosem (już także po polsku) nie wspominając.

@KSKIBA19 - kto dziś używa systemów, które nie udostępniają danych np. diagnostycznych? I przy okazji, na jakim systemie i z jakiej przeglądarki korzystasz codziennie?

Plusów: 1 Czloax 13.01.2019 11:47
Niezalogowany użytkownik Rok 1987. Zapowiadają "za 3-8 lat AI będzie w stanie interpretować Szekspira, wszczynać intrygi". Minęło 32 lata i nic - bezrozumna maszyna, którą próbuje się na siłę upodobnić z zewnątrz do choćby namiastki inteligencji.
Plusów: 0 kskiba19 12.01.2019 23:02
To dowód na to, że bez wychowania nie da rady, jakiś zestaw wartości trzeba wtłoczyć, jako podstawę relacji z rzeczywistością.

wszystkie komentarze >