107,6 FM

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne o dyskusji po zabójstwie prezydenta Adamowicza

Stanowczo występujemy przeciwko próbom utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi - piszą członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w oświadczeniu, dotyczącym przyczyn zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

- Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - piszą autorzy oświadczenia. -
W obliczu tej tragedii PTP zdecydowanym głosem sprzeciwia się jakimkolwiek formom przemocy i solidaryzuje się z osobami pogrążonymi w żałobie. Tragedia ta uczy jak bardzo należy unikać języka nienawiści tak w życiu codziennym, jak i w debacie publicznej.
Chcielibyśmy także zaapelować o to, aby nie poszukiwać łatwych rozwiązań szoku wzbudzonego tą tragedią w kojarzeniu jej z osobami z zaburzeniami psychicznymi - apelują.

- W naturalnej potrzebie rozumienia i poszukiwania odpowiedzi na pytanie „dlaczego doszło do tej tragedii?” nie powinniśmy szukać fałszywych, uproszczonych wyjaśnień. Takim nieprawdziwym wyjaśnieniem jest sugerowanie, że wyłącznie osoby chore psychicznie mogą dopuścić się aktów przemocy. W związku z tym stanowczo występujemy przeciwko próbom utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi - podkreślają.

- Psychiatria i psychologia, choć stara się odpowiedzieć jak umie, co sprzyja okrutnej i bezsensownej zbrodni, zawsze - czy to u zdrowych czy zaburzonych psychicznie - znajduje znaczący wpływ czynników zewnętrznych. Szerzenie pogardy i nienawiści służy tragicznej motywacji niezależnie od stanu zdrowia psychicznego sprawcy - piszą członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w opublikowanym dziś oświadczeniu.

« 1 »
 • Pan Cernik
  15.01.2019 15:06
  Ale przecież nikt nie powiedział że "wyłącznie osoby chore psychicznie mogą dopuścić się aktów przemocy"...
  doceń 13
 • MB
  15.01.2019 15:29
  Brutalne gry komputerowe, sporty walki, kolekcjonowanie broni, chwalenie się popełnionym złem... czy to nie bardziej obraz opętania demonicznego niż schizofrenii?
  doceń 11
 • Abu Bint
  15.01.2019 17:29
  Dżentelmeni nie dyskutują z faktami. A fakt - jeden z niewielu bezspornych w tej sprawie - jest taki, że niedoleczony chory na wolności zabił człowieka.
  doceń 21
 • podaj nick
  20.01.2019 11:39
  miał zaburzenia psychiczne, czym się nie zainteresował nikt podczas jego sprawy karnej, siedział w więzieniu z karą pozbawienia wolności jak zdrowy, zamiast być skierowanym na leczenie, to jest wina pracowników wymiaru sprawiedliwości, olewają sprawę
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama