107,6 FM

Roman Włodarz: polscy rolnicy są osamotnieni

Sytuacja w rolnictwie jest zła - mówił w Radiu eM prezes Śląskiej Izby Rolniczej Roman Włodarz - m.in. z powodu niskich cen skupu, na które rolnicy nie mają żadnego wpływu.

Roman Włodarz: polscy rolnicy są osamotnieni (31.01.2019)
Radio eM
Odnosząc się do niedawnych protestów rolników na drogach, prezes Śląskiej Izby Rolniczej zwrócił uwagę, że do dziś rolnicy ponoszą bardzo wysokie koszty transformacji w latach 90-tych ub. wieku. M.in. skup i przetwórstwo zostały opanowane przez firmy, w których rolnicy nie mają żadnych udziałów. Tymczasem np. w Danii hodowcy mogą sobie pozwolić na niższe ceny mięsa, ponieważ zarabiają także jako udziałowcy firm przetwórczych. W efekcie Polskę zalewa fala tańszej wieprzowiny z Danii.

Jak tłumaczył w "Rozmowie Poranka" Roman Włodarz, potrzebne jest wsparcie państwa zarówno finansowe, jak i strukturalne dla rolnictwa.

Gość Radia eM mówił też, że walka z afrykańskim pomorem świń (ASF) musi być toczona na różne sposoby, których jednym, ale nie jedynym elementem jest odstrzał dzików.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.