107,6 FM

Świnka Peppa zakazana w Chinach. Podzieliła los Kubusia Puchatka

W Chinach właśnie zaczyna się rok świni. Jednak nie będzie on dobry dla kreskówkowej świnki.

Świnka Peppa to sympatyczna bohaterka kreskówek dla przedszkolaków. Jednak jej popularność mocno wykracza poza ramy kreskówkowe. Świnka stała się bohaterem niezliczonych memów, grafik na ubraniach a nawet tatuaży. Ta moda dotarła też do Chin. W Państwie Środka popularność Peppy ma jednak specyficzny wymiar. Wymiar ten jest na tyle kontrowersyjny, że kreskówkowa Peppa została zakazana przez Komunistyczną Partię Chin.

Świnka Peppa stała się w ostatnich latach popularna wśród … półświatka przestępczego w Chinach. Jej wizerunek na potrzeby chińskich gangsterów został nawet specjalnie podrasowany. Kreskówkowa świnka za Wielkim Murem występuje często w stylizacji gangsterskiej, z cygarem, karabinem i złotym łańcuchem na szyi. Władze chińskie postanowiły na rozpowszechnianie takiego wizerunku bohaterki kreskówki dla przedszkolaków zareagować.

Co ciekawe, Świnka Peppa nie była pierwszym kreskówkowym bohaterem, który został zakazany przez Komunistyczną Partię Chin. Wcześniej ten los spotkał Kubusia Puchatka. Cenzura na bohatera prozy A.A. Milne'a została nałożona z dużo bardziej prozaicznego powodu. Chińscy internauci zauważyli po prostu fizyczne podobieństwo Puchatka do prezydenta Chin, Xi Jinpinga. Aby ukrócić tego typu sugestie, władze chińskie postanowiły wizerunek sympatycznego niedźwiadka ocenzurować.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama