107,6 FM

Komisja Europejska podtrzymuje zarzuty

Komisja Europejska podczas rozprawy w Luksemburgu podtrzymała zarzuty, zawarte w skardze do Trybunału Sprawiedliwości UE, uznając, że zmiany w ustawie dotyczącej Sądu Najwyższego w Polsce były sprzeczne z unijnym prawem. Polskę poparły Węgry, uznając skargę za bezzasadną.

Przedstawiciel KE Saulius Kaleda powiedział, że w interesie Unii Europejskiej jest rozstrzygnięcie sprawy, niezależnie od ponownej nowelizacji ustawy o SN.

Podkreślił, że dlatego "KE podtrzymuje swoją skargę, w której wskazuje, że zmiany dotyczące SN były sprzeczne z prawem unijnym". Sprawa powinna być rozstrzygnięta, niezależnie od tego, czy i w jakim zakresie Polska usunęła uchybienia - dodał.

Kaleda podkreślił, że zmiany w ustawie o SN przeprowadzone w Polsce naruszyły gwarancje niezawisłości sędziowskiej i nieusuwalności sędziów.

Zaznaczył, że KE nie kwestionuje kompetencji Polski w zakresie sądownictwa, niemniej - jak powiedział - kraje UE powinny przestrzegać traktatu unijnego i Karty Praw Podstawowych oraz nie naruszać zasady niezawisłości sędziowskiej. Powiedział też, że Sąd Najwyższy jest sądem unijnym.

"Założeniem reformy była natychmiastowa zmiana składu SN (...). Cel ten jawnie godzi w niezawisłość SN" - powiedział Kaleda.

Polska oczekuje, że Komisja Europejska wycofa skargę z Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącą ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformował we wtorek podczas rozprawy w TSUE w Luksemburgu przedstawiciel Polski Bogusław Majczyna. Nasz kraj zmienił już bowiem przepisy, na mocy których wiek przejścia sędziów SN w stan spoczynku został obniżony do 65 lat. Mimo to KE nie wycofała skargi.

Majczyna wskazał podczas rozprawy, że w efekcie nowelizacji ustawy o SN nie tylko zmieniono jej przepisy zgodnie z oczekiwaniami Komisji, ale też usunięto wszystkie skutki wynikające z tych przepisów.

"Kontynuowanie przez Komisję Europejską sporu sądowego, który jest już historyczny i nie ma znaczenia dla przyszłości, uważam za niezrozumiałe" - powiedział Majczyna.

Jak dodał, sędziowie zostali przywróceni na warunkach obowiązujących przed wejściem w życie spornych przepisów. "W tej sytuacji Polska oczekuje, że KE wycofa skargę, zgodnie z praktyką dotyczącą innych krajów UE" - powiedział.

Węgry poparły Polskę na wtorkowej rozprawie w Trybunale Sprawiedliwości UE dotyczącej ustawy o polskim Sądzie Najwyższym. "Skarga jest bezzasadna" - ocenił przedstawiciel tego kraju, Miklos Zoltan Feher.

Feher powiedział, że nie ma podstaw, by wątpić, że po reformie Sąd Najwyższy nie będzie w stanie zapewnić ochrony w kwestiach objętych prawem Unii.

"Rząd węgierski zgadza się z Polską; jest zdania, że skarga jest bezzasadna" - oświadczył.

Komisja Europejska podczas rozprawy w Luksemburgu podtrzymała we wtorek zarzuty zawarte w skardze do TSUE, uznając, że zmiany w ustawie dotyczącej SN w Polsce były sprzeczne z unijnym prawem. Przedstawiciel KE Saulius Kaleda powiedział, że w interesie UE jest rozstrzygnięcie sprawy, niezależnie od ponownej nowelizacji ustawy.

Przedstawiciel Polski Bogusław Majczyna poinformował z kolei, że Polska oczekuje, że KE wycofa skargę z TSUE dotyczącą ustawy o SN, a kontynuowanie sporu sądowego uznał za bezzasadne.

« 1 »
 • thanks, ue
  12.02.2019 13:20
  Troska T-mansa o moje, Polaka, wolności których według niego mi brak, doprowadza mnie do łez. Na ich straży stać mają i stoją ludzie których obawiam się najbardziej. Jeśli ktoś podpali mój dom, albo parę razy wbije mi szturmowy nóż w brzuch, zrobią z niego wariata albo powiedzą że był roztargniony. Wzrusza mnie troska pana T-mansa, ale biedak próbuje mnie bronić przed niewłaściwymi ludźmi. Sytuacja życiowa nie pozwala mi porozmawiać z tym panem osobiście, czego bardzo żałuję.
 • Tomaszszcz
  12.02.2019 15:36
  Panie katolik.k prosze tu nie pisać! Bo Pan nie jest osobą wierzącą ! Wspiera Pan że wszystkich sił komunistow i PO czyli tych co okradli Polskę na ogromne kwoty! Pan nie ma sumienia!
 • hura
  12.02.2019 17:53
  Unia rozgromiła dyktatorski reżim w Polsce, obroniła nie zza Wisły sąd najwyższy i jego prezes kę ! Przy okazji całkowicie pozbawiając i ich i siebie wiarygodności.
  doceń 2
 • Katolik k
  15.02.2019 06:29
  coraz gorzej wyglada sprawa Kaczynskiego.Oskarzal innych a tu jemu za pazurow wylazi.I wcale nie sa to kapiszony.Teraz zrozumiale sie staje dlaczego probowal sady od siebie uzaleznic.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama