Komisja Europejska podtrzymuje zarzuty

dodane 12.02.2019 11:11

PAP |

Komisja Europejska podczas rozprawy w Luksemburgu podtrzymała zarzuty, zawarte w skardze do Trybunału Sprawiedliwości UE, uznając, że zmiany w ustawie dotyczącej Sądu Najwyższego w Polsce były sprzeczne z unijnym prawem. Polskę poparły Węgry, uznając skargę za bezzasadną.

Komisja Europejska podtrzymuje zarzuty   Jakub Szymczuk /Foto Gość Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie

Przedstawiciel KE Saulius Kaleda powiedział, że w interesie Unii Europejskiej jest rozstrzygnięcie sprawy, niezależnie od ponownej nowelizacji ustawy o SN.

Podkreślił, że dlatego "KE podtrzymuje swoją skargę, w której wskazuje, że zmiany dotyczące SN były sprzeczne z prawem unijnym". Sprawa powinna być rozstrzygnięta, niezależnie od tego, czy i w jakim zakresie Polska usunęła uchybienia - dodał.

Kaleda podkreślił, że zmiany w ustawie o SN przeprowadzone w Polsce naruszyły gwarancje niezawisłości sędziowskiej i nieusuwalności sędziów.

Zaznaczył, że KE nie kwestionuje kompetencji Polski w zakresie sądownictwa, niemniej - jak powiedział - kraje UE powinny przestrzegać traktatu unijnego i Karty Praw Podstawowych oraz nie naruszać zasady niezawisłości sędziowskiej. Powiedział też, że Sąd Najwyższy jest sądem unijnym.

"Założeniem reformy była natychmiastowa zmiana składu SN (...). Cel ten jawnie godzi w niezawisłość SN" - powiedział Kaleda.

Polska oczekuje, że Komisja Europejska wycofa skargę z Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącą ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformował we wtorek podczas rozprawy w TSUE w Luksemburgu przedstawiciel Polski Bogusław Majczyna. Nasz kraj zmienił już bowiem przepisy, na mocy których wiek przejścia sędziów SN w stan spoczynku został obniżony do 65 lat. Mimo to KE nie wycofała skargi.

Majczyna wskazał podczas rozprawy, że w efekcie nowelizacji ustawy o SN nie tylko zmieniono jej przepisy zgodnie z oczekiwaniami Komisji, ale też usunięto wszystkie skutki wynikające z tych przepisów.

"Kontynuowanie przez Komisję Europejską sporu sądowego, który jest już historyczny i nie ma znaczenia dla przyszłości, uważam za niezrozumiałe" - powiedział Majczyna.

Jak dodał, sędziowie zostali przywróceni na warunkach obowiązujących przed wejściem w życie spornych przepisów. "W tej sytuacji Polska oczekuje, że KE wycofa skargę, zgodnie z praktyką dotyczącą innych krajów UE" - powiedział.

Węgry poparły Polskę na wtorkowej rozprawie w Trybunale Sprawiedliwości UE dotyczącej ustawy o polskim Sądzie Najwyższym. "Skarga jest bezzasadna" - ocenił przedstawiciel tego kraju, Miklos Zoltan Feher.

Feher powiedział, że nie ma podstaw, by wątpić, że po reformie Sąd Najwyższy nie będzie w stanie zapewnić ochrony w kwestiach objętych prawem Unii.

"Rząd węgierski zgadza się z Polską; jest zdania, że skarga jest bezzasadna" - oświadczył.

Komisja Europejska podczas rozprawy w Luksemburgu podtrzymała we wtorek zarzuty zawarte w skardze do TSUE, uznając, że zmiany w ustawie dotyczącej SN w Polsce były sprzeczne z unijnym prawem. Przedstawiciel KE Saulius Kaleda powiedział, że w interesie UE jest rozstrzygnięcie sprawy, niezależnie od ponownej nowelizacji ustawy.

Przedstawiciel Polski Bogusław Majczyna poinformował z kolei, że Polska oczekuje, że KE wycofa skargę z TSUE dotyczącą ustawy o SN, a kontynuowanie sporu sądowego uznał za bezzasadne.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, KE, LUKSEMBURG, ORGANIZACJE, PAP, PRAWO, SN, SĄDOWNICTWO, TRYBUNAŁ, UE

Przeczytaj komentarze | 27 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Katolik k 15.02.2019 06:29
Niezalogowany użytkownik coraz gorzej wyglada sprawa Kaczynskiego.Oskarzal innych a tu jemu za pazurow wylazi.I wcale nie sa to kapiszony.Teraz zrozumiale sie staje dlaczego probowal sady od siebie uzaleznic.
Plusów: 0 Katolik k 13.02.2019 13:59
Niezalogowany użytkownik w 2016 roku 1229 osob z Donbasu zlozylo wniosek o przydzielenie statusu uchodzcy.Otrzymalo go 16 osob.Jesli to jest ta "wielka liczba uchodzcow" o,ktorej mowil premier w Davos to nie wiem co napisac aby nie usunieto odpowiedzi.
Plusów: 0 Katolik k 13.02.2019 10:34
Niezalogowany użytkownik qwatsch...przed wejsciem do EU Radio Maryja prowadzilo propagande obrzydzania.W koncu Jan Pawel zabral glos i zamknal to obrzydzanie poblicznym stwierdzeniem"miejsce Polski jest w rodzinie panstw zachodnich".Obrzydzanie EU ustalo jednak nieladnie w stosunku do papieza sie wyrazili.Ale przestali klamac na jakis czas.Jesli chodzi o uchodzcow nie masz racji.Jakis czas temu TVN wyslala w tamte tereny celebrytow aby spotykajac sie z tymi ludzmi przyblizyli nam problem.Powinienes posluchac tych opowiesci.Moglbym przytoczyc opowiesci tych uchodzcow,ktorych znam ale i tak dla ciebie to turysci,ktorzy z nudow przyjechali klimatyzowanymi autobusami do Europy po socjal wiec ich swiadectwo nie ma dla ciebie zadnej wartosci bo wiesz swoje.Merkel dobrze zdawala sobie sprawe z trudnej sytuacji.I po przemysleniu kazala dla uchodzcow granice otworzyc,ktore poczatkowo zamknela.Jako chrzescjanka nie mogla inaczej postapic.Powolujac sie na wartosci humanitarne poparli ja nawet ateisci.
Plusów: 1 Tomaszszcz 13.02.2019 10:25
Polska przyjeła „wielką liczbę ludzi”, którzy opuścili Donbas w wyniku wojny toczącej się w tym regionie. Premier podkreślał, że Polska traktuje tych ludzi, „jakby byli uchodźcami” wojennymi. Wywiad Premiera dla CNN w Davos.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl