107,6 FM

Dr Tadeusz Urban: Zmieńmy system egzaminowania lekarzy

Lekarzy brakuje, bo zbyt wielu nie zdaje egzaminu zawodowego. Należy kształcić do leczenia, a nie do rozwiązywania testów - mówił w Radiu eM dr Tadeusz Urban, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej.

Dr Tadeusz Urban: Zmieńmy system egzaminowania lekarzy (26.02.2019)
Radio eM
- Lekarze pracują na wielogodzinnych dyżurach, bo jest ich zbyt mało - wyjaśniał dr n.med. Tadeusz Urban w "Rozmowie poranka" Radia eM. Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej odniósł się w ten sposób do informacji o śmierci podczas dyżuru lekarza w jednym z wielkopolskich szpitali. Przyczyna jego zgonu nie jest znana, ale wiadomo, że był na dyżurze ponad 30 godzin.

Gość Radia eM powiedział, że lekarzy brakuje, bo w ubiegłych latach drastycznie spadła liczba przyjęć na studia medyczne, a spośród tych, którzy studia kończą, jest niepokojąco duża liczba osób, które nie zdały egzaminu dopuszczającego do zawodu. Prezes izby postulował zmiany w systemie egzaminowania.

Dr Tadeusz Urban zwrócił też uwagę na problem braku pielęgniarek, który skutkuje wnioskami i likwidację łóżek w szpitalach, aby ich liczba była adekwatna do wymaganej przepisami liczby pielęgniarek przypadających na jedno łóżko na szpitalnym oddziale.

Tymczasem - jak zauważył gość "Rozmowy poranka" - należałoby wyliczać liczbę pielęgniarek nie w odniesieniu do liczby łóżek, ale do średniego obłożenia łóżek na oddziale. Jak szacuje śląski oddział Narodowego Fundusz Zdrowia, często łóżka na oddziałach są wykorzystane w około 60 procentach. Pozostałe 40 proc. łóżek pozostaje wolnych w oczekiwaniu na nagłe sytuacje, ale najczęściej są puste.

Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej podkreślił niebezpieczeństwo, jakie niosą ze sobą powikłania w przypadku chorób zakaźnych, takich jak odra. W ten sposób odniósł się do trwającej akcji zbierania podpisów pod Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą „Szczepimy, bo myślimy”.

Włączył się w nią samorząd lekarski w całym kraju. Jej celem jest wprowadzenie przez przedszkola kryterium obowiązkowych szczepień jako warunku przyjęcia dziecka, alternatywą miałoby być przedłożenia zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania do przeprowadzenia szczepienia u danego dziecka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..