107,6 FM

Chiny się kurczą

W Państwie Środka po raz pierwszy od prawie 60 lat spadła liczba rąk do pracy.

Chiny mają problem demograficzny. W zeszłym roku urodziło się najmniej dzieci od czasów Mao Zedonga. Spadająca liczba urodzeń już od jakiegoś czasu jest problemem w Państwie Środka. Ale ten problem uderza w podstawy chińskiej gospodarki. Właśnie przestała rosnąć liczebność chińskiej siły roboczej.

Jedną z podstaw chińskiego wzrostu był stały napływ siły roboczej do coraz to nowych fabryk. Źródłem pracowników były przede wszystkim ubogie rejony wiejskie. Chociaż Chiny zaczynają przechodzić od gospodarki opartej na taniej sile roboczej do gospodarki opartej na technologiach, to wciąż potrzebna jest jej armia pracowników. A ta armia właśnie zaczęła się kurczyć.

Dziś w Chinach na jednego emeryta przypada 5 osób pracujących. Za 20 lat na chińskiego emeryta może już przypadać tylko 2 pracujących Chińczyków. Oznacza to olbrzymie koszty dla budżetu. Ale kurczenie się siły roboczej to także inne problemy. Chociażby rosnące koszty pracy, a na to gospodarka chińska pozwolić sobie jeszcze nie może.

Źródłem problemów Chin jest fatalna polityka jednego dziecka. Wprowadzone w 1977 r. ograniczenie w liczbie posiadanych dzieci doprowadziło do śmierci milionów nienarodzonych i narodzonych dzieci. Efekty społeczne wymusiły na władzach chińskich odchodzenie od tej polityki. W 2015 r. władze zezwoliły na posiadanie dwójki dzieci. Mówi się też o całkowitym odejściu od ograniczeń w liczbie dzieci w rodzinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Anka
  04.03.2019 14:27
  A może jakiegoś korektora do tekstów internetowych zatrudnić? Czyta się to okropnie :(
  doceń 2
 • Bodo Altmann
  05.03.2019 09:01
  Może by zamienić w tym tekście Chiny na Polskę a okazałoby się że te problemy gospodarcze dla Polski są o wiele poważniejsze. Za dwadzieścia lat nie 2 pracowników na 1 emeryta tylko 1 na 1. Cudze chwalicie swego nie znacie.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama