107,6 FM

Małopolski Tele-Anioł spotkał się z papieżem Franciszkiem

W Watykanie papież Franciszek spotkał się z Małopolskim Tele-Aniołem, niosącym pomoc osobom niesamodzielnym i niepełnosprawnym.

Papież Franciszek pobłogosławił członkom Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej i pracownikom Tele-Anioła. Poświęcił także tryptyk z archaniołami, który już niedługo ozdobi ścianę telecentrum w Suchej Beskidzkiej.

Podczas spotkania życzył wytrwałości, miłości do podopiecznych i dobrej dalszej pracy w czasach, gdy opieka nad osobami starszymi, niesamodzielnymi i niepełnosprawnymi nabiera coraz większego znaczenia.

Papieżowi zaprezentowano opaskę ratującą życie, którą w Małopolsce nosi już ponad 2 tys. osób niesamodzielnych, monitorowanych poprzez Centrum Teleopieki w Suchej Beskidzkiej. Noszona na nadgarstku opaska umożliwia kontakt z asystentami teleopieki lub ratownikami medycznymi. Podopieczni Tele-Anioła z Małopolski wykonali już ponad 30 tys. takich połączeń. Kilkaset spośród tych rozmów zakończyło się wezwaniem pogotowia, a kilkadziesiąt pozwoliło uratować ludzkie życie.

O doświadczeniach związanych z działaniem Centrum Teleopieki członkowie stowarzyszenia opowiedzieli podczas spotkania w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, która przejęła zadania Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Z Suchą Beskidzką łączono się z Pałacu Apostolskiego w Watykanie, podczas prezentacji opaski na spotkaniu z ks. prał. Pawłem Ptasznikiem, kierownikiem sekcji polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu. Była także okazja, by o projekcie Małopolski Tele-Anioł opowiedzieć jałmużnikowi papieskiemu, kard. Konradowi Krajewskiemu. W spotkaniu wzięli udział m.in. Piotr Bodzek, prezes Stowarzyszenia EIRR i Mariusz Adaszek, jego sekretarz.

Reprezentanci Małopolskiego Tele-Anioła ofiarowali także prezent papieżowi emerytowi Benedyktowi XVI: współczesną kopię cudownego XVII-wiecznego obrazu Matki Bożej Jagodnej z Suchej Beskidzkiej.

Spotkanie z papieżem Franciszkiem miało wymiar symboliczny – stanowiło zwieńczenie pierwszego roku działalności projektu Małopolski Tele-Anioł, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej, które w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności.

Głównym celem projektu jest wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w działaniach na rzecz opieki nad osobami niesamodzielnymi, w tym niepełnosprawnymi. Docelowo pod skrzydła Małopolskiego Tele-Anioła do końca 2020 roku ma trafić łącznie 10 tys. osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy