107,6 FM

W maju rozprawa przed Trybunałem ws. relokacji przeciw Polsce, Czechom i Węgrom

15 maja odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości UE po skardze Komisji Europejskiej przeciw Polsce, Czechom i Węgrom w związku z udzieloną przez te kraje odmową relokacji uchodźców.

Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału spraw przeciwko tym trzem krajom 7 grudnia 2017 r. KE wskazywała, że chociaż w swoim orzeczeniu z września 2017 r. TSUE potwierdził, że program relokacji uchodźców nadal obowiązuje, Czechy, Węgry i Polska nie przestrzegały swoich zobowiązań prawnych.

"Decyzje Rady nakładają na państwa członkowskie obowiązek oferowania miejsc na potrzeby relokacji, co trzy miesiące, w celu zapewnienia sprawnej procedury relokacji w uporządkowany sposób. Chociaż prawie wszystkie pozostałe państwa członkowskie podjęły kroki w celu wypełnienia zobowiązań w tej sprawie, łącznie z relokacją, Polska nie przeprowadziła żadnej relokacji, a od grudnia 2015 r. nie zaproponowała żadnego miejsca gotowego na relokację" - podkreślono we wtorkowym komunikacie TSUE.

Tymczasowy system relokacji w sytuacjach nadzwyczajnych został ustanowiony w dwóch decyzjach Rady UE przyjętych we wrześniu 2015 r. Na ich mocy państwa członkowskie zobowiązały się do relokacji z Włoch i Grecji osób potrzebujących ochrony międzynarodowej.

Zgodnie z decyzją relokacyjną państwa członkowskie miały w ciągu dwóch lat (do 26 września 2017 roku) rozdzielić między siebie do 120 tys. uchodźców. Na Polskę miało przypaść ok. 7 tys. osób. W rzeczywistości rozdzielnik objął znacznie mniejszą liczbę osób (ponad 32 tys.), a sprawy przed Trybunałem uniknęły kraje, które nawet symbolicznie wzięły udział w relokacji.

« 1 »
 • Katolik k
  27.03.2019 13:52
  sprawa uchodzcow pokazuje w jaka nijakosc popadla czesc kosciola dla polityki zapierajac sie wiary.To zapieranie sie ich przyjecia i to nawet chrzescjan czy korytarzy humanitarnych...A juz powolywanie sie na "obrone wiary" zakrawa na kpiny nie tylko z ludzi ale i z Boga.Bo to sam Bog byl uchodzca i to juz w piewszych chwilach swojego zycia na ziemi gdy aniol nakazal Jozefowi uchodzic z Dzieciatkiem do Egiptu bo zagrozone bylo smiercia ze strony Heroda.I zgodnie z Mt 25 jak ostrzega nie bedzie rozliczal nikogo z modlitw a wlasnie z tego jaki kazdy mial storunek do uchodzcow,z ktorymi wlasnie Jezus w Mt 25 sie utozsamia.
 • Tomasz
  27.03.2019 17:16
  Przyjelismy ponad 2 mln ukraincow! Takze z rejonu walk z Rosjanami! Malo? Prosze zobaczyc ck sie dzieje w enklawach muzulmanskich we Francji, Szwecji, Niemczech, Hiszpani. Tam nawet policja boi sie zapuscic! Cj ludzie mimo ich przyjecia nie integruna sie a tworza wlasne niebezpieczne enklawy i bardzo! czesto atakuja mieszkancow tych panstw. Czemu o tym Pan Panie katolik nie napisze?
 • Katolik k
  28.03.2019 02:14
  mateusz...zauwaz,ze milosierny Samarytanin nie przyjmowal rannego w swoim lozku.Ska bierze wie w was taka niechec do ofiar wojen i tych co sklonni udzielic um schronienia?
  doceń 0
 • podam nick
  29.03.2019 13:39
  Skandal, precz z unią jewropejską!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama