107,6 FM

Papież na Urbi et Orbi: Chrystus nadzieją i młodością świata

Chrystus żyje! On jest nadzieją i młodością dla każdego z nas i dla całego świata. Pozwólmy Mu się odnowić! – to apel, który Papież Franciszek skierował do każdego człowieka i całego świata w Orędziu Wielkanocnym Urbi et Orbi. Dodał, że Święta Paschalne są także początkiem nowego świata, wyzwolonego z niewoli grzechu i śmierci. Zwrócił uwagę na te części globu ziemskiego, które szczególnie doświadczają kultury śmierci i odrzucenia.

Jako pierwszy kraj, szczególnie cierpiący już do wielu lat Franciszek wymienił Syrię.

Nadszedł czas na rozwiązania przynoszące wolność i pokój

"Chrystus żyje i pozostaje z nami. Ukazuje On światło swojego oblicza Zmartwychwstałego i nie opuszcza tych, którzy przeżywają trudne doświadczenia, cierpienie i żałobę. Niech On, Żyjący, będzie nadzieją dla umiłowanego narodu syryjskiego, ofiary przeciągającego się konfliktu, grożącego nam, że będziemy coraz bardziej zrezygnowani, a nawet obojętni – przestrzegł Ojciec Święty. - Nadeszła natomiast chwila, by ponowić starania o rozwiązanie polityczne, które odpowiadałoby słusznym dążeniom do wolności, pokoju i sprawiedliwości, które zmierzyłoby się z kryzysem humanitarnym i sprzyjało bezpiecznemu powrotowi osób wysiedlonych, a także tych, które schroniły się w krajach sąsiadujących, zwłaszcza w Libanie i Jordanii."

W tym kontekście Papież odniósł się do sytuacji na całym Bliskim Wschodzie. Prosił chrześcijan, aby nadal, z cierpliwą wytrwałością byli świadkami Zmartwychwstałego. Przypomniał tragedię narodu jemeńskiego, szczególnie dzieci, które cierpią z braku podstawowych środków do życia. Rządzących wezwał, aby ulżyli cierpieniom tak wielu i szukali dróg prowadzących do stabilności i pokoju.

Następnie Franciszek skierował swą myśl w stronę Libii nękanej walkami i migracją tysięcy rodzin. Apelował do zwaśnionych stron, by usiadły do stołu rozmów i w dialogu szukały dobrych rozwiązań. Odniósł się także do sytuacji w całej Afryce.

Niech Zmartwychwstały obdarzy Afrykę pokojem

"Niech żyjący Chrystus obdarza swoim pokojem cały umiłowany kontynent afrykański, w którym wciąż powszechne są napięcia społeczne, konflikty a niekiedy brutalne ekstremizmy, siejące niepewność, zniszczenie i śmierć, zwłaszcza w Burkina Faso, Mali, Nigrze, Nigerii i Kamerunie – przypomniał Papież. - Moje myśli biegną także ku Sudanowi, który przeżywa niepewną sytuację polityczną. Życzę, aby wszystkie zaangażowane strony mogły tam się wypowiedzieć, a każda podjęła starania, by kraj mógł odnaleźć wolność, rozwój i dobrobyt, do którego dąży od dawna."

Mówiąc o Sudanie nie mogło zabraknąć także odniesienia do sąsiedniego kraju: Sudanu Południowego, któremu Papież życzył, aby i tam mogła otworzyć się nowa karta historii przynosząca dobrobyt i pojednanie narodowe.

W Orędziu Wielkanocnym Papież odniósł się także do sytuacji na wschodniej Ukrainie, a także do tej, panującej na kontynencie amerykańskim, szczególnie w Wenezueli i Nikaragui. Wezwał do podjęcia kroków mających na celu ulżenie cierpieniom mieszkańców oraz przynoszących zgodę i pokój. Na zakończenie apelował o budowanie mostów i zaprzestanie wyścigu zbrojeń.

Niech Pan nie zastanie nas obojętnymi, ale budowniczymi mostów

"Niech w obliczu wielu cierpień naszych czasów Pan życia nie zastanie nas zimnych i obojętnych. Niech nas uczyni budowniczymi mostów, a nie murów. Niech On, który obdarza nas swoim pokojem, powstrzyma szczęk broni, zarówno w sytuacjach wojny, jak i w naszych miastach, i natchnie przywódców narodów do pracy na rzecz zakończenia wyścigu zbrojeń i niepokojącego rozprzestrzeniania broni, zwłaszcza w krajach najbardziej zaawansowanych gospodarczo – apelował Franciszek. - Niech Zmartwychwstały, który otworzył na oścież bramy grobu, otwiera nasze serca na potrzeby cierpiących biedę, bezbronnych, ubogich, bezrobotnych, zepchniętych na margines, ludzi pukających do naszych drzwi w poszukiwaniu chleba, schronienia i uznania swej godności."

Po wygłoszeniu orędzia Ojciec Święty udzielił uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” – „Miastu i Światu”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • mee...
  21.04.2019 15:39
  ...Chrystus na swiat przyszedl nie dla swiata aby swiat ratowac, a Jezus na swiat przyszedl po to by odnalesc swe owce zagubione. Nie to zatem co przemija na naszych oczach, co dnia coraz bardziej odalajac od tego swiata, a to co wieczne, to co duchowe powinno byc tym o co zabiegamy w naszych codziennych wyborach.
  doceń 2
 • gut
  21.04.2019 16:14
  /Jesteś młody, dopóki wierzysz w życie./
  /Michael Benedum/ #ENIGMA - The Child In Us, link: https://www.youtube.com/watch?v=mSf7qWgFFPw
  doceń 0
 • mee...
  21.04.2019 18:22
  Ktoz zatem moze byc pewien swego zycia, a wiec w zycie wierzyc gdy stanie na sadzie ostatecznym przed Chrystusem w cztery oczy?
  doceń 0
 • mee...
  21.04.2019 18:35
  ...Bog nigdy nie umarl, bo umrzec nie mogl, to zatem co bylo przeznaczone przez Boga dla ludzi, aby czlowiekowi pokazac, ze cialo wprawdzie smiertelne, ale zycie wieczne istnieje...wzieto za Boskie
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama