107,6 FM

Rz: Polska na ratunek Unii

Rząd ma plan odbudowy zaufania społecznego do Wspólnoty; przekazał go właśnie do Brukseli; to pierwsza tak kompleksowa propozycja reform Unii postulowanych przez Polskę od objęcia władzy przez PiS w 2015 r. - pisze we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita".

Dokument, do którego dostęp uzyskała Rz, podejmuje sześć wyzwań, od których zdaniem Warszawy zależy przyszłość zjednoczonej Europy. To polityka migracyjna i obronna, ochrona konkurencji na wspólnym rynku i budowa w jego ramach jednolitego rynku cyfrowego, a także powstrzymanie zmian klimatycznych i wzmocnienie demokratycznej legitymizacji Brukseli.

Zdaniem "Rzeczpospolitej" chodzi łącznie o kilkadziesiąt propozycji zmian, które miałyby zostać wpisane do agendy strategicznej Unii na lata 2019-2024. Przywódcy UE mają je przyjąć w czerwcu.

Polski rząd chce, by podejście do bezpieczeństwa sieci 5G było skoordynowane w całej UE oraz aby - jeśli w przyszłym roku nie uda się ustalić międzynarodowych norm opodatkowania potentatów internetowych w ramach OECD - zajęła się tym Unia.

Ponadto Polska proponuje wzmocnienie demokratycznego mandatu Wspólnoty poprzez wprowadzenie "czerwonej kartki" - układu, w którym określona liczba parlamentów narodowych może zablokować inicjatywy ustawodawcze Komisji Europejskiej.

Wśród propozycji rządu znalazł się też postulat wzmocnienia kontroli na granicach zewnętrznych UE oraz by cała Unia docelowo osiągnęła "neutralność klimatyczną". Nie może jednak przy okazji zniweczyć konkurencyjności swojej gospodarki - dodaje Rz.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama