107,6 FM

Pszczyna: inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich

W Pszczynie zainaugurowano obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich. Część oficjalną rozpoczęła msza święta, która miała być liturgią polową na tarasie Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Jednak obfity opad deszczu pokrzyżował plany organizatorom.

Z powodu warunków atmosferycznych, mszę przeniesiono do pobliskiego kościoła pw. Wszystkich Świętych. Eucharystii przewodniczył metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. W homilii przywoływał bohaterów tamtych dni:

Na pszczyńskim rynku powstała rekonstrukcja bramy powitalnej - element niezwykłego widowiska historycznego "Powstania Śląskie", które zaprezentowano w niedzielę. 

Poza tym, na inaugurację obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich złożyły się też piknik rodzinny i defilada wojskowa.  - Jesteśmy zaszczyceni, że  obchody odbywają się u nas, w końcu to tu rozpoczęło się 1 Powstanie Śląskie - mówi burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol:

Po mszy św. miało być posadzone  pamiątkowe drzewko. Jednak do tego nie doszło - wszystko przez ulewę. Defilada wojskowa jednak odbyła się - siedem kompani honorowych służb mundurowych przeszło uroczyście w kierunku starówki:

Wśród uczestników wydarzenia w Pszczynie pojawili się sami powstańcy, którzy rozdawali prasę i ulotki. To członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama