107,6 FM

Rzecznik TSUE: Izba Dyscyplinarna polskiego SN nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej

Nowo utworzona Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii - wynika z wydanej w czwartek opinii rzecznika generalnego TSUE.

Rzecznik stwierdził w niej też, że sposób powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) "ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych". Opinia rzecznika TSUE jest wstępem do wyroku w sprawie, jednak nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości UE. Trybunał może się z nią zgodzić, co często się dzieje, ale też wydać zupełnie inny wyrok.

Według wydanej w czwartek opinii rzecznika generalnego Ewgeniego Tanczewa Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej w rozumieniu prawa Unii w świetle roli, jaką organy ustawodawcze odgrywają przy wyborze 15 sędziów będących członkami KRS, oraz roli, jaką ten organ odgrywa przy przeprowadzaniu naboru sędziów, którzy mogą zostać powołani przez prezydenta RP do Izby Dyscyplinarnej.

Rzecznik generalny uznał także, że przepisy dotyczące powoływania sędziów i systemu środków dyscyplinarnych dla sędziów są ważnymi elementami gwarancji niezawisłości sędziowskiej w ramach prawa Unii, a istnienie niezależnego organu "w kontekście systemu środków dyscyplinarnych stanowi część tych gwarancji". Dlatego też - jego zdaniem - nawet jeśli organ, któremu powierzono zadanie przeprowadzania naboru sędziów, taki jak KRS, sam nie pełni funkcji sądu, zasady dotyczące między innymi jego składu i funkcjonowania mogą zostać uwzględnione w ocenie, czy zgodnie z prawem Unii sąd krajowy zapewnia wystarczające gwarancje niezawisłości.

Rzecznik zauważył ponadto, że rady sądownictwa i podobne im organy odgrywają zasadniczą rolę w zapewnieniu niezależności i autonomii sądownictwa w wielu, choć nie we wszystkich państwach członkowskich.

"Pomimo że nie istnieje jednolity model dla rad sądownictwa, uznaje się, że posiadają one określone wspólne cechy związane z ich misją zabezpieczania niezawisłości sędziowskiej i z ich funkcjonowaniem w ramach systemów sądownictwa w ich odpowiednich jurysdykcjach w celu utrzymania poszanowania praworządności i praw podstawowych" - wskazał w opinii.

« 1 2 3 »
 • ludwik MMXIX
  27.06.2019 12:07
  A co to ma być ta niezależność i niezawisłość? Jakieś państwo w państwie? Nie podział władzy tylko dwu albo trój władza? Takie państwo w którym tak się dzieje to albo państwo nieistniejące gdzie rządzą mafie, albo pogrążone w wojnie domowej, która skończyć się może tylko wybiciem tych słabszych. Nie dajmy sobie robić wody z mózgu. Władze w państwie, dzieląc się kompetencjami, mają ze sobą współpracować, a nie konkurować i się zwalczać. Jedna nie może się mieszać w kompetencje drugiej - dopóki ta to nie działa na szkodę państwa. Koncepcja pana Montesquieu dotyczyła organizacji władzy w systemie monarchii oświeconej - a kto wtedy wybierał i mianował ludzi na urzędy i przydzielał im kompetencje? Król także całość nadzorował i rozliczał, a na tych co by się Państwu przeciwstawiał i mu szkodzili, czyli zdradzali, niezależnie od skali monarchicznego oświecenia, czekał katowski pieniek. Warto o tym pamiętać, szermując hasłami trójpodziału, niezawisłości, niezależności itp.
 • Katolik k
  27.06.2019 12:26
  przeciez wszyscy o tym wiedza a wyrok jest tylko formalnoscia.Nie chodzi o usprawnianie sadow a ich uzalnienie od "PZPR" a tym samym rzady jednej partii na zawsze.
  doceń 14
 • DNA
  28.06.2019 07:31
  Kompromitacja rzecznika TSUE. To typowo polityczna instytucja opanowana przez lewactwo najgorszej maści, podobnie jak RPO.
  doceń 7

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama