107,6 FM

Tomasz Kubin: Unii Europejskiej nie zastąpi nowa forma Unii Lubelskiej

- Unii Europejskiej nie zastąpi nowa forma Unii Lubelskiej - mówił w Radiu eM politolog, dr hab. Tomasz Kubin, w dniu 450. rocznicy podpisania unii polsko-litewskiej nazwanej Unią Lubelską.

Dr hab. Tomasz Kubin: Unii Europejskiej nie zastąpi nowa forma Unii Lubelskiej
Radio eM

Jak zauważył dr hab. Tomasz Kubin, idea, jaka przyświecała twórcom Rzeczypospolitej Obojga Narodów, utworzonej w wyniku Unii Lubelskiej w 1569 r. jest wciąż żywa. Rzeczywistość jest jednak dzisiaj inna, także w odniesieniu do politycznych uwarunkowań w naszej polityce wschodniej. Takie inicjatywy jak Grupa Wyszehradzka, czy idea Międzymorza nie zastąpią Unii Europejskiej z silnymi krajami Zachodu.

Z kolei z Litwą łączą Polskę ważne cele m.in. obronne, dlatego - w opinii dr. hab. Tomasza Kubina - istotne jest, żeby tych celów nie przysłoniły inne sprawy, które dzielą nasze kraje, jak np. wciąż nieuregulowane sprawy polskiej mniejszości na Litwie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Tomaszl
    01.07.2019 11:10
    W XXIw. jedyną opcja dla Polski jest ścisły sojusz w ramach EU. Innej drogi nie ma. Sojusze historyczne pozostawmy historycznymi.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama