107,6 FM

Rz: USA nie ukarzą Polski za mienie ofiar Zagłady

Na trzy tygodnie przed przyjazdem do Warszawy Donalda Trumpa 88 spośród 100 senatorów USA apeluje do Polski o zwrot majątków ofiar Holocaustu; ale sankcji Waszyngton nie szykuje - pisze środowa "Rzeczpospolita".

"Nie tylko treść pisma, które ma zmobilizować do działania sekretarza stanu Mike'a Pompeo, ale także lista senatorów, którzy się pod nim podpisali, robi wrażenie. Można na niej znaleźć kandydatów w ostatnich wyborach prezydenckich jak Marco Rubio, Ted Cruz czy Bernard Sanders, zwolenników zdecydowanej polityki zagranicznej jak Lindsey Graham i izolacjonistów jak Rand Paul. Są szefowie komisji Spraw Zagranicznych i Obrony, od których zależy m.in. finansowanie Fortu Trump" - pisze w środę gazeta.

Jednak amerykańskie źródła przyznają "Rzeczpospolitej", że administracja Donalda Trumpa nie zamierza z tego powodu podejmować jakichś konkretnych działań wobec Polski.

"To rodzaj apelu do sumienia narodu. Ma związek z raportem, który do listopada ma zgodnie z deklaracją terezińską z 2009 r. przygotować Departament Stanu. Musi on ocenić, co w tej sprawie zrobiło 46 krajów, w tym Polska" - tłumaczą rozmówcy gazety. I podkreślają, że ta sprawa nie ma związku z kluczowymi kwestiami w polsko-amerykańskich stosunkach, jak wzmocnienie obecności wojskowej USA w Polsce czy zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków.

Proszący o zachowanie anonimowości przedstawiciele polskich władz zaznaczają w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że kwestia zwrotu mienia ofiar Holokaustu nigdy nie była podnoszona podczas rozmów prezydentów obu krajów, nie ma też być postawiona na agendzie spraw, które będzie omawiać Trump podczas wizyty w Polsce 1 września.

Gazeta podkreśla, że nasz kraj nie chce w sprawie zwrotu mienia pójść na choćby symboliczne ustępstwa.

"To jest analogiczna sytuacja jak z Niemcami, którzy bronią się nawet przed drobnymi ustępstwami w sprawie reparacji, bo uruchomiłoby to lawinę roszczeń. Zwrot mienia bezspadkowego osobom trzecim oznaczałby wywrócenie polskiego systemu prawnego. Nie ma też możliwości objęcia reprywatyzacją wąskiej grupy wybranej wedle kryteriów narodowościowych czy etnicznych" - podkreślają rozmówcy "Rz".

« 1 »
 • halinkaa
  07.08.2019 09:08
  ależ kłamstwo szyte grubymi nićmi - dla roszczeń od Polski dla Żydów amerykańskich nie ma podstawy prawnej to byli obywatele Polski, po których zgodnie z prawem w braku spadkobierców dziedziczy Skarb Państwa, ciemnota amerykańska niech się douczy lub niech nie udaje niekształconego buszmena, to są tylko żydowskie chciejstwa, nie ma roszczeń plemiennych na gruncie prawa europejskiego, natomiast Niemcy powinny płacić za ludobójstwo ludności cywilnej tak jak płaci się odszkodowania i zadośćuczynienia za każdy uszczerbek na zdrowiu i życiu to są zupełnie 2 różne nieporównywalne kwestie, roszczenia do Polski nie mają żadnej podstawy lecz niemieckie jak najbardziej mają jako agresorzy po I wojnie światowej nie mówiąc o II do dziś płacą analogiczne odszkodowania za straty ludnościowe i zniszczenia wojenne Francji bez wykręcania się
  doceń 23
 • wietrzyk11
  08.08.2019 21:38
  Czy ktoś kogoś ukarze, to się wkrótce okaże...
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama