107,6 FM

Katowice. Skąd najlepiej oglądać defiladę?

2600 żołnierzy i prawie 190 pojazdów. Wojsko Polskie szykuje się do defilady 15 sierpnia. Po raz pierwszy odbędzie się ona nie w Warszawie, lecz w Katowicach.

Część żołnierzy i sprzętu już jest na miejscu - m.in. około 40 śmigłowców. Większość czołgów i ciężkiego sprzętu przyjedzie jednak do Katowic z Opola w środę przed północą. Już w czwartek polscy żołnierze przedefilują przez Katowice, żeby uczcić rocznicę wybuchu I powstania śląskiego.

Defilada "Wierni Polsce" zacznie się 15 sierpnia o godz. 14 na ul. Bagiennej. Stamtąd 2600 żołnierzy i prawie 190 pojazdów skieruje się al. Roździeńskiego na rondo przy Spodku, i dalej, na północ al. W. Korfantego w stronę Pętli Słonecznej. Nad Katowicami przeleci też 60 samolotów i śmigłowców wojskowych.

W czasie defilady Wojsko Polskie pokaże swój najnowszy sprzęt, w tym armatohaubice Krab i moździerze Rak. Będzie można też zobaczyć czołgi Leopardy w nowoczesnej wersji 2A5 czy kołowe transportery opancerzone Rosomak, które powstają właśnie w tym regionie, w Siemianowicach Śląskich.

Zaraz po defiladzie, ok. godz. 16 w Strefie Kultury zacznie się piknik wojskowy. Będzie można wejść do czołgów i innych wozów, skorzystać ze strzelnicy, poczęstować się wojskową grochówką.

Skąd najlepiej oglądać defiladę?

Śląski Urząd Wojewódzki poleca widzom kilka miejsc na trasie przemarszu defilady:

  • plac pod Spodkiem,
  • chodnik wzdłuż al. Roździeńskiego (od strony północnej – tj. od strony Strefy Kultury) – na długości od skrzyżowania z ul. Markiefki do skrzyżowania z ul. Olimpijską,
  • aleja Korfantego – chodniki z dwóch stron – od ronda gen. J. Ziętka (samo rondo będzie wyłączone z ruchu pieszych) aż do Pętli Słonecznej.

Jak najłatwiej dotrzeć na defiladę?

15 sierpnia dodatkowe połączenia uruchomią zarówno Związek Transportu Metropolitalnego, jak i Koleje Śląskie. Liczba miejsc w strefie płatnego parkowania w Śródmieściu będzie znacznie ograniczona.

Koleje Śląskie wprowadziły dodatkowe, bezpłatne przewozy na defiladę – szczegóły.

Z okolic dworca PKP najlepiej będzie dojść w rejon defilady ulicami: Stawową, Piotra Skargi, Sokolską, Morcinka.

Ze względu na strefy całkowicie wyłączone z ruchu osoby przemieszczające się w kierunkach np. od/do dworca PKP do placu pod Spodkiem powinny skorzystać z rekomendowanych obejść:

  • kładka nad al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR,
  • przejście podziemne pod al. Roździeńskiego łączące os. Gwiazdy i ul. Markiefki,
  • przejście podziemne pod al. Korfantego łączące ul. Morcinka ze Spodkiem,
  • przejście dla pieszych łączące ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką (15 sierpnia to przejście będzie utrzymane do godz. 12).

Przejścia będą służyły wyłącznie do przechodzenia – nie będzie można się na nich zatrzymywać.

Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi specjalne, bezpłatne linie autobusowe oznaczone symbolem S1 i S2, zapewniające dojazd i powrót:

  • S1 relacja: „Katowice Szkolna” – „Dąbrówka Mała Nowosam”,
  • S2 relacja: „Dąb Silesia City Center” – „Katowice Chorzowska” – „Katowice Plac Wolności”.

Szczegółowe informacje dot. zmian w kursowaniu komunikacji publicznej oraz informacje dot. dodatkowych, bezpłatnych kursów linii autobusowych dostępne są na stronie ZTM.

Infolinia

Urząd Miasta Katowice uruchomił także infolinię dedykowaną wydarzeniu. Urzędnicy będą udzielać informacji na temat defilady w środę w godzi. 8–18 i w czwartek (dzień wydarzenia) w godz. 8–14. Numery infolinii to: 32 259 39 88 i 32 259 30 85.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama