107,6 FM

Anna Hetman: Jastrzębie Zdrój – wysokie zarobki, ale nie najbogatsze miasto

Choć w Jastrzębiu Zdroju są najlepsze zarobki w Polsce, to jednak miasto nie należy do najbogatszych - mówiła w Radiu eM prezydent miasta Anna Hetman. Zarobki winduje bowiem Jastrzębska Spółka Węglowa, której większość pracowników jest spoza Jastrzębia.

Anna Hetman: Jastrzębie Zdrój – wysokie zarobki, ale nie najbogatsze miasto
Radio eM

Prezydent Jastrzębia Zdroju zauważyła, że ranking Głównego Urzędu Statystycznego dający miastu pierwsze miejsce w kraju pod względem zarobków, rozbudza apetyty innych mieszkańców miasta, którzy też chcieliby znaleźć się w gronie lepiej zarabiających. Według danych GUS w Jastrzębiu przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło w minionym roku 8 121 zł brutto.

Anna Hetman zaznaczyła też, że samo miasto również nie należy do najbogatszych, mimo że na jego terenie działa potężna spółka JSW. Jeszcze kilka lat temu Jastrzębie plasowało się w okolicach 16. miejsca w rankingu bogactwa miast na prawach powiatu, ale po odebraniu miastom dochodów z podatku od wydobycia, spadło na 40. pozycję.

Ponadto w wyniku najnowszych zmian w wysokości podatku PIT w budżecie miasta opiewajcym na kwotę 400 mln zł ubędzie ok. 15 mln zł - mówiła w "Rozmowie poranka" Radia eM Anna Hetman.

Pani prezydent powiedziała też, że miasto nie rezygnuje ze starań o budowę linii kolejowej do Katowic. Dotychczasowy projekt rządowy, który w ramach projektu Kolej+ przewiduje połączenie z Wodzisławiem Śl. nie jest atrakcyjny, ponieważ podróż do stolicy regionu jest zbyt długa i kolej przegrywa tu konkurencję z autostradą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • maziizam
  27.08.2019 13:23
  Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej tu jest Jastrzębie wpisane jako linia Wodzisław - Jastrzębie.
  Wystarczy tylko nie przeszkadzać budując pseudo ścieżki rowerowe za 25mln na torach oraz nie burzyć wiaduktów a zostanie odbudowane połączenie właśnie w kierunku Wodzisławia, gdzie miasto poprzez ten kierunek otrzyma bezpośrednie połańczanie do miast (Wodzisław/Rybnik/Katowice/Kraków/Gliwice/Knurów/Rzeszów a nawet Warszawę, gdyż na tym kierunku jest zapełnienie takiego pociągu a na Pawłowice nie)
  A świetnie skomunikowane to są służbowe auta pani prezydent.
  A czas przejazdu będzie podobny na Katowice czy Pawłowice (tu będą przesiadki) czy Wodzisław .
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy