107,6 FM

Anna Hetman: Jastrzębie Zdrój – wysokie zarobki, ale nie najbogatsze miasto

Choć w Jastrzębiu Zdroju są najlepsze zarobki w Polsce, to jednak miasto nie należy do najbogatszych - mówiła w Radiu eM prezydent miasta Anna Hetman. Zarobki winduje bowiem Jastrzębska Spółka Węglowa, której większość pracowników jest spoza Jastrzębia.

Anna Hetman: Jastrzębie Zdrój – wysokie zarobki, ale nie najbogatsze miasto
Radio eM

Prezydent Jastrzębia Zdroju zauważyła, że ranking Głównego Urzędu Statystycznego dający miastu pierwsze miejsce w kraju pod względem zarobków, rozbudza apetyty innych mieszkańców miasta, którzy też chcieliby znaleźć się w gronie lepiej zarabiających. Według danych GUS w Jastrzębiu przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło w minionym roku 8 121 zł brutto.

Anna Hetman zaznaczyła też, że samo miasto również nie należy do najbogatszych, mimo że na jego terenie działa potężna spółka JSW. Jeszcze kilka lat temu Jastrzębie plasowało się w okolicach 16. miejsca w rankingu bogactwa miast na prawach powiatu, ale po odebraniu miastom dochodów z podatku od wydobycia, spadło na 40. pozycję.

Ponadto w wyniku najnowszych zmian w wysokości podatku PIT w budżecie miasta opiewajcym na kwotę 400 mln zł ubędzie ok. 15 mln zł - mówiła w "Rozmowie poranka" Radia eM Anna Hetman.

Pani prezydent powiedziała też, że miasto nie rezygnuje ze starań o budowę linii kolejowej do Katowic. Dotychczasowy projekt rządowy, który w ramach projektu Kolej+ przewiduje połączenie z Wodzisławiem Śl. nie jest atrakcyjny, ponieważ podróż do stolicy regionu jest zbyt długa i kolej przegrywa tu konkurencję z autostradą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy