107,6 FM

Maciej Maciejewski: nocna prohibicja w Katowicach dała zamierzone korzyści

Nocna prohibicja w Katowicach dała zamierzone korzyści - powiedział w Radiu eM Maciej Maciejewski, Pełnomocnik Prezydenta Katowic ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień. Mija rok od wprowadzenia nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w niektórych miastach.

Maciej Maciejewski: Nocna prohibicja w Katowicach dała zamierzone korzyści
Radio eM

Choć część samorządów, które przed rokiem zdecydowały się na taki krok, już się z niego wycofała, to władze Katowic są zadowolone z efektów. Jak mówił w „Rozmowie poranka” Maciej Maciejewski, po wprowadzeniu zakazu liczba wystawionych pouczeń za zakłócanie ciszy nocnej spadła o 54 proc., a liczba osób kierowanych do izb wytrzeźwień o 29 proc.
Wkrótce skutki tych ograniczeń będzie oceniać komisja polityki społecznej rady miasta.

Gość Radia eM odniósł się też do propozycji Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, aby minimalna cena alkoholu w Polsce została podniesiona. W myśl tych regulacji cena pół litra wódki wyniosłaby 32 zł. Maciej Maciejewski zwrócił uwagę, ze część krajów np. skandynawskich, świadomie zaczęła wprowadzać różne ograniczenia (także ekonomiczne) dostępności do alkoholu, aby ograniczyć jego spożycie.

Według GUS każdy Polak powyżej 15. roku życia wypił w 2017 roku średnio 11,1 litra czystego spirytusu. To poza rekordowym 1980 rokiem (11,8 l na osobę) największe spożycie od lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy