107,6 FM

Roman Włodarz: Liczymy na polskiego komisarza ds. rolnictwa w UE

Liczymy na polskiego komisarza ds. rolnictwa w UE - powiedział w Radiu eM Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej. Polskim rolnikom bowiem zależy na podwyższeniu tzw. dopłat bezpośrednich.

Roman Włodarz: Liczymy na polskiego komisarza ds. rolnictwa w UE
Radio eM

Zdaniem Romana Włodarza, nominacja Janusza Wojciechowskiego na unijnego komisarza do spraw rolnictwa jest szansą dla polskich rolników.

Jak wyjaśnił gość „Rozmowy poranka”, obecnie na dopłaty dla  polskich rolników przeznaczana jest także część środków z tzw. II filara dotacji unijnych, które są przewidziane na inwestycje unowocześniające gospodarstwa. Dzięki temu udało się osiągnąć kwotę ok. 240 € dopłaty do każdego hektara uprawianej ziemi i jest to znacznie mniej niż w krajach zachodnich. Rolnicy liczą na to, że nowy komisarz spowoduje wyrównanie kwot w różnych krajach, co zresztą zapowiedział.

Prezes Śląskiej Izby Rolniczej zwrócił też uwagę na to, że przed nowym komisarzem będzie poważne zadanie pogodzenia postulatu „zazielenienia” obszarów wiejskich, czyli prowadzenia produkcji w sposób bardziej przyjazny środowisku z wyzwaniem, jakim dla wielu rolników będą wynikające z tego wyższe koszty.

Zapowiadane przez Janusza Wojciechowskiego wzmocnienie europejskiego rolnictwa na rynkach światowych też będzie – zdaniem Romana Włodarza – poważnym zadaniem, ale ważnym dla polskich rolników w sytuacji gdy na nasz rynek napływają np. wielkie ilości taniego zboża z Ukrainy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy