107,6 FM

Marcin Michalik: Parkowi Śląskiemu nic nie grozi

Parkowi Śląskiemu nic nie grozi - zapewniał w Radiu eM Z-ca Prezydenta Chorzowa Marcin Michalik. Chorzów chce objąć park szczególną ochroną tworząc tzw. park kulturowy na jego terenie.

Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa   Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa

Park kulturowy ma być przede wszystkim strefą obejmującą teren zabytkowy, który podlega nowej formule ochrony konserwatorskiej. Jak zapowiedział Marcin Michalik, rozpoczęte właśnie prace nad jego powołaniem mogą potrwać ok. 2 lat. Odbędą się m.in. konsultacje społeczne.

Do tej pory w polskich miastach utworzono 35 parków kulturowych. Najbardziej znane to krakowski Kazimierz i ul. Piotrkowska w Łodzi. W woj. śląskim są cztery: w Żorach (cmentarz żydowski), Tarnowskich Górach (hałda popłuczkowa) oraz w Bieruniu (obszar grobli i Bieruń Stary). Trwają prace nad powołaniem kolejnych parków kulturowych w Rybniku i w Rudzie Śląskiej (dzielnica Ruda).

Wiceprezydent Chorzowa podkreślił, że Park Śląski jest w dobrych rękach, jako własność Zarządu Województwa Śląskiego, ale nowy status pozwoli na jeszcze lepszą ochronę zabytkowej tkanki. Zapewnił też, że na terenie parku nie można prowadzić żadnych komercyjnych inwestycji np. budowlanych.

Przedstawiciel władz Chorzowa potwierdził, że nie zamierzają one podnosić opłat za odbiór odpadów w mieście. Wiele miast podnosi już te opłaty, ale samorząd chorzowski planuje zarówno w tym, jak i w przyszłym roku cen nie podnosić. Jak wyjaśnił Marcin Michalik, Chorzów jest miastem bardzo zurbanizowanym, o gęstej zabudowie, dzięki czemu koszty zbierania odpadów z terenu miasta są relatywnie niższe niż w innych, znacznie bardziej terytorialnie obszernych miejscowościach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy