107,6 FM

Bill Gates włącza się w walkę z globalnym ociepleniem? Na razie inwestuje w technologię, która może w tym pomóc

Twórca Microsoftu zainwestował w start-up Heliogen, która chce wyeliminować użycie paliw kopalnych m.in. w produkcje stali i cement. W nowej technologii ma być wykorzystana energia słoneczna i sztuczna inteligencja.

Jednym z najbardziej emisyjnych działów gospodarki jest produkcja przemysłowa. Wyprodukowanie stali i cementu powoduje wydzielenie do atmosfery ogromnych ilości dwutlenku węgla. Ale niedługo może się to zmienić. Rewolucje w przemyśle zapowiada start-up Heliogen. Pomysły tej firmy są na tyle obiecujące, że zainwestować w nią postanowił najbogatszy człowiek świata – Bill Gates.

Produkcja stali czy cementu wymaga olbrzymich temperatur. Osiągane są one zazwyczaj poprzez spalanie paliw kopalnych. Ale powoduje to duże emisje dwutlenku węgla. Dlatego od dłuższego czasu starano się wykorzystać alternatywne źródła energii w procesach przemysłowych. Starano się m.in. skoncentrować energię słoneczną. Jednak takie próby pozwoliły osiągnąć jak na razie tylko temperaturę około 500 stopni Celsjusza. Czyli za mało.

Firma Heliogen twierdzi, że wie, jak rozwiązać ten problem. Chce ona wykorzystać sztuczną inteligencję w pozyskiwaniu energii słonecznej. Ma ona sterować tysiącami luster w taki sposób, aby odbijały promienie słoneczne w jednym kierunku i skupiały energię w jednym miejscu. W pierwszych testach miano osiągnąć temperaturę 1000 stopni Celsjusza, ale docelowo technologia ma dać możliwość osiągania nawet 1500 stopni Celsjusza.

W firmę Heliogen zainwestował już Bill Gates. Na razie założono eksperymentalną farmę zbudowaną z 70 luster. Docelowo, ma ona zajmować 2 akry. Jeśli eksperyment się powiedzie, to Helion obiecuje, że jego technologia może być wykorzystywana nie tylko w produkcji cementu czy stali, ale i w produkcji wodoru jak alternatywnego paliwa dla transportu.

W obliczu zagrożenia zmianami klimatu powstaje coraz więcej start-upów pracujących nad nowymi, sprzyjającymi środowisku technologiami. Często podejmowane są próby bardziej opłacalnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii jak wiatr, woda czy właśnie słońce. Takie firmy na szczęście znajdują parterów w obracających miliardami dolarów przedsiębiorcami, czego przykładem jest Bill Gates inwestujący w firmę Heliogen. Jest więc szansa na pogodzenie potrzeby rozwoju gospodarczego z potrzebą ochrony środowiska.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • maruda67
  21.11.2019 12:06
  Początek informacji był tłumaczony chyba automatycznie: 'wyeliminować użycie paliw kopalnych m.in. w produkcje stali i cement". Wygląda to jak niektóre chińskie instrukcje obsługi - pisane po polskiemu. A tak na poważnie - taka elektrownia słoneczna już od lat działa bodajże we Francji.
  doceń 1
 • ptyś
  21.11.2019 12:28
  Tija... on już od dawna walczy, zwłaszcza popierając aborcję i sterylizację
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama