107,6 FM

Andrzej Szczygieł: Za smog odpowiadają głównie kiepskie paliwo i kotły

Za smog odpowiadają głównie kiepskie paliwo i kotły - podkreślił w Radiu eM Andrzej Szczygieł, naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach. Spalanie śmieci to margines - ocenił.

Andrzej Szczygieł: Za smog odpowiadają głównie kiepskie paliwo i kotły (28.11.2019).
Radio eM

Jak powiedział gość „Rozmowy poranka”, jakość powietrza dziś (czwartek, 28.11) znacznie poprawiła się w porównaniu z dniem wczorajszym, przed którym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał ostrzeżenie aerosanitarne. Sytuację poprawił wiejący wiatr.

Andrzej Szczygieł wyjaśnił przy tym, że od 11 października obowiązują nowe, niższe poziomy informowania i alarmowania o stężeniu pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Poziom informowania o zagrożeniach związanych z pyłem zawieszonym PM10 wynosi teraz 100 µg/m³ (dotychczas 200 µg/m³), natomiast poziom alarmowy został obniżony do poziomu 150 µg/m³ z dotychczasowego 300 µg/m³. Był to wynik porównania z parametrami obowiązującymi w innych krajach Unii Europejskiej.
Od czasu ich wejścia w życie mija 48 dni i w tym okresie – jak podał naczelnik RWMŚ – było 11 dni z przekroczonym poziomem 100 µg/m³. Poziom dopuszczalny obecności PM10 w powietrzu wynosi 50 µg/m³.

Andrzej Szczygieł wyraził też przekonanie, że nie tyle spalanie śmieci, co raczej złej jakości paliwo i kiepskie kotły są przyczyną powstawania smogu. Wyraził uznanie dla przyjętej w woj. śląskim uchwały antysmogowej, która przewiduje wymianę do 2021 roku wszystkich złej jakości kotłów, a do 2028 r. pozostawienie tylko kotłów 5 klasy.

Andrzej Szczygieł prezentuje aktualną (28.11) mapę stanu powietrza w woj. śląskim.   Andrzej Szczygieł prezentuje aktualną (28.11) mapę stanu powietrza w woj. śląskim.
Patrycja Kozieł /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • wierny czytelnik
    28.11.2019 21:28
    Nareszcie ktoś się kompetentnie wypowiedział w tym temacie. To nie węgiel jest zły tylko sposób jego spalania. Kotły zasypowe bez nadmuchu no i też marginalnie spalane śmieci. Trzeba uczulać ludzi, że mają coraz mniej czasu na zezłomowanie kopciucha. Po 2021 roku powietrze zacznie się gwałtownie poprawiać.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama