107,6 FM

Światło, które daje moc

Już po raz 29. na polskich stołach wigilijnych zapłonie Betlejemskie Światło Pokoju. Msza św. pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM, podczas której polscy harcerze odbiorą światło, odbędzie się 15 grudnia w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Eucharystia zakończy Betlejemski Zlot, w którym uczestniczyć będą prawie 4 tys. osób.

Związek Harcerstwa Polskiego, jako jedyna polska organizacja harcerska należąca do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM), uczestniczy w przekazywaniu i roznoszeniu światła od 1991 roku. Harcerki i harcerze ZHP co roku dzielą się betlejemskim ogniem, aby zapłonął na wigilijnych stołach tysięcy Polek i Polaków.

Takim darem skauci z całej Europy należący do WOSM, a wśród nich harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, pragną podzielić się ze wszystkimi. - Niosąc lampiony ze światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną o Bożym Narodzeniu i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. Harcerki i harcerze chcą, aby światło dotarło do wszystkich tych, którzy chcą je przyjąć - wyjaśnia rzecznik ZHP hm. Martyna Kowacka.

Od niedzieli 15 grudnia światło roznoszone będzie w całej Polsce. Na stronie BŚP powstaje wielka internetowa mapa światła , na której zobaczyć można, gdzie odbywa się przekazanie oraz gdzie można przyjść, aby zapalić swoją świecę.

Betlejemskie Światło Pokoju, które roznoszone jest przez harcerki i harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego, oraz świeca Caritas, symbol Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, to nieodłączne elementy Wigilii w Polsce. Płomień, który jest symbolem braterstwa, jedności i pokoju, oraz świeca, która daje szansę na lepszą przyszłość dzieciom z potrzebujących rodzin - to akcje, które "dają moc".

Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przekazują Betlejemskie Światło Pokoju od 29 lat. Od 26 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, światło przekazywane jest na świecy Caritas.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku zapala się płomień, który niesiony przez skautów z wielu krajów i kontynentów obiega świat. Sztafeta światła ukazuje to szczególne światło, które idzie od Boga. Pokazuje, że każdy może stać się człowiekiem niosącym ogień. - Dzieląc się płomieniem zapalonej świecy z innymi, niczego nie tracimy. Podzielone światło jest w stanie rozproszyć ciemności i wypełnić całe pomieszczenie nowym blaskiem, bijącym już nie tylko od jednej, ale od wielu świec, łącząc wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie - podkreśla hm. Kowacka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama