107,6 FM

Jan Śpiewak złożył wniosek o ułaskawienie

Działacz miejski Jan Śpiewak poinformował w poniedziałek PAP, że złożył w Kancelarii Prezydenta RP wniosek o ułaskawienie. "Skorzystam z każdej drogi otwartej dla obywatela, żeby zdjąć ze mnie piętno przestępcy, mam nadzieję, że prezydent skorzysta ze swoich uprawnień" - powiedział Śpiewak.

Śpiewak został w połowie grudnia prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej. Uzasadnienie wyroku było niejawne. Śpiewak krytykował publicznie Górnikowską w związku z reprywatyzacją jednej z kamienic i jej działalnością z lat 2008-2011, kiedy była kuratorem właściciela budynku, który - jak się okazało - nie żył od 1959 roku.

Aktywista miejski poinformował PAP, że w poniedziałek rano w Kancelarii Prezydenta złożył wniosek o ułaskawienie. Pismo działacza miejskiego zostało przyjęte w kancelarii głowy państwa.

"Skorzystam z każdej drogi otwartej dla obywatela, żeby zdjąć ze mnie piętno przestępcy. Mam nadzieję, że prezydent skorzysta ze swoich uprawnień i naprawi niesprawiedliwość wyrządzoną przez sądy" - powiedział PAP Śpiewak, pytany, dlaczego zdecydował się wystąpić do prezydenta o ułaskawienie.

W sprawie Śpiewaka sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który w styczniu nakazał działaczowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej.

Śpiewak zapowiedział wówczas, że prawdopodobnie złoży wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawienie. Dwa dni po ogłoszeniu wyroku doszło do spotkania prezydenta i działacza. Prezydent w kolejnych dniach powiedział dziennikarzom, że jeżeli odpowiedni wniosek zostanie złożony, to z całą pewnością sprawa będzie wnikliwie zbadana.

W październiku 2017 r. Śpiewak napisał na Twitterze: "Boom. Córka ministra Ćwiąkalskiego przejęła w 2010 roku metodą na 118-letniego kuratora kamienicę na Ochocie". Później kilkakrotnie powtórzył ten zarzut wobec prawniczki na konferencjach. Chodziło o kamienicę przy ul. Joteyki 13 na warszawskiej Ochocie. Budynek przekazano w prywatne ręce w 2011 roku.

Mec. Górnikowska skierowała przeciwko Śpiewakowi prywatny akt oskarżenia dotyczący zniesławienia (art. 212 kk). Według niej, Śpiewak pomówił ją o nieprawidłowości w wykonywaniu przez nią funkcji kuratora i o udział w aferze reprywatyzacyjnej, a w rezultacie naraził na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania przez nią zawodu. Domagała się dla aktywisty miejskiego 10 tys. zł grzywny i trzech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok.

« 1 »
 • seitz
  23.12.2019 13:05
  Jan Śpiewak to ten chodzący dowód na patologię w polskim sądownictwie.
  Został skazany jako jedyna osoba zamieszana w warszawską aferę reprywatyzacyjną.
  Dla ścisłości, zamieszany po stronie ofiar, słusznie broniący pokrzywdzonych.
  doceń 20
 • janek32
  23.12.2019 22:09
  Został skazany za pomówienie, za mówienie fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Teraz zamiast przeprosić to brnie dalej tracąc już resztki przyzwoitości.
 • jureaz
  24.12.2019 12:04
  @ JANEK32 -------------------------- Bądź Janie łaskawszy dla kogoś, kto - zdaniem sędziego może zanadto miłego dla córki b. ministra sprawiedliwości - wystawia fałszywe świadectwo bliźniemu. Sam przecież przypisujesz bliźniemu nieswojemu (?)najgorsze zamiary pisząc "czy chcesz aby nadzwyczajna kasta polityków była ponad prawem, mogła decydować o każdym wyroku w Polsce oraz kraść bezkarnie?". A jak Ty sobie wyobrażasz technicznie możliwość decydowania przez polityków o KAŻDYM wyroku w Polsce ? Zacietrzewiony na amen zapomniałeś, że politycy bywają osądzani nie tylko przez wyborców ale także przez sądy, podczas gdy zbyt daleko posunięta niezawisłość sędziowska i doprowadza nieraz do bezkarnej samowoli.
  doceń 7
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama