107,6 FM

Alfred Bujara: Nie kończy się walka o niedziele bez handlu

Nie kończy się walka o niedziele bez handlu - mówił w Radiu eM Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ Solidarność.

Alfred Bujara: Nie kończy się walka o niedziele bez handlu
Radio eM

Jak powiedział szef "Solidarności" handlowców, walka o niedziele wolne od handlu będzie toczyć się nadal, mimo że w tym roku osiągnięto zakładany w ustawie stan, czyli handel tylko w 7 niedziel roku. Tymczasem wielkie sieci handlowe nie będą ustawać w staraniach o przywrócenie handlu niedzielnego – twierdzi Alfred Bujara i przytacza przykład złożonego w Sejmie przez Platformę Obywatelską projektu, który – jak ocenił – niweczy starania związkowców. Obecnie trwają konsultacje społeczne tego projektu.

Alfred Bujara zwrócił też uwagę na próby wprowadzenia statusu placówki pocztowej w kolejnych sieciach sklepów, co ma im dawać możliwość pracy w niedziele.

Gość "Rozmowy poranka" przytoczył wyniki badania opinii publicznej, w którym 69,1% badanych odpowiedziało, że ograniczenie handlu w niedziele "nie utrudniło im życia". Przypomniał też dane GUS, z których wynika, że w zeszłym roku, mimo stopniowego ograniczania handlu w niedziele, rosły zyski zarówno dużych, jak i małych sklepów.

Alfred Bujara wyraził natomiast zaniepokojenie polityką sieci hurtowych, które – jak powiedział – dyktują drobnym handlowcom towar w cenie wyższej niż sprzedawany klientom w należących do tych samych sieci marketach. Gość Radia eM nie krył obawy o sztuczne windowanie tych cen na szkodę drobnego handlu.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Antek
  14.01.2020 10:14
  "Apelujemy o to, by jak najszybciej znowelizować ustawę - twierdzi Alfred Bujara, przewodniczący handlowej Solidarności i inicjator ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. - To nie chodzi o zaostrzenie prawa, a o elementarną uczciwość wobec tych, którzy nie mogą "być pocztą" - mówił."

  Jeśli chodzi o elementarną uczciwość czy przyzwoitość to również Kościół powinien sam zaniechać wszelkiej sprzedaży w niedzielę i święta. Przecież tak jak klienci centrów handlowych "mogą" zrobić zakupy od poniedziałku do soboty tak również wierni mogliby przyjść kupić gazetę katolicką, obrazek, książkę także od poniedziałku do soboty. Nie jestem przeciw niedzielnej sprzedaży przy kościołach, chcę tylko wskazać na stosowanie podwójnej "miary".
 • Wolny człowiek
  26.01.2020 15:40
  Dość tego niewolnictwa!!! Dlaczego ludzie nie strajkują, dlaczego nie walczą o swoją godność, wolność już? Co się z Tobą stało Narodzie polski ?
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy