107,6 FM

Sondaż: Duda ucieka Kidawie-Błońskiej, spory ruch na dalszych miejscach

Jakim poparciem cieszą się kandydaci cztery miesiące przed wyborami prezydenckimi?

Badanie przeprowadzone przez pracownię Estymator w dniach 9-10 stycznia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1018 dorosłych osób wskazuje na silną pozycję Andrzeja Dudy. Walczący o reelekcję prezydent może liczyć na 47,7 proc. poparcie wyborców. Druga Małgorzata Kidawa-Błońska traci do niego aż 25 punktów procentowych i ma poparcie 22,7 proc. ankietowanych.

Ciekawa sytuacja ma miejsce w walce o kolejne miejsca prezydenckiego wyścigu. Trzecie miejsce w sondażu Estymatora zajął Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) z wynikiem 9 proc. poparcia, tuż za nim znalazł się Robert Biedroń (Lewica, 8,8 proc.), a z 6,9 proc. wynik osiągnął bezpartyjny Szymon Hołownia. 

Z kolei kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak może liczyć na głosy 4,3 proc. wyborców.

Wyniki badania Estymatora pozwalają przypuszczać, że Andrzej Duda jest o krok od wygranej w pierwszej turze wyborów. Jednak do głosowania zostały jeszcze prawie cztery miesiące - to czas, w którym zdarzyć może się wszystko. Wystarczy przypomnieć wybory z 2015, gdy urzędujący wówczas prezydent Bronisław Komorowski w styczniu miał poparcie w granicach 60 proc., a Andrzej Duda zaledwie kilkanaście. Czy w tych wyborach podobna rewolucja preferencji wyborczych Polaków jest prawdopodobna? Aby tak się stało obecny prezydent musiałby popełnić serię rażących błędów, przy równocześnie świetnie przeprowadzonej kampanii jednego z kandydatów opozycyjnych. Wydaje się jednak, że jeśli dojdzie do drugiej tury i wyborcy opozycji skierują swoje głosy przeciwko Andrzejowi Dudzie, to poważniejszym przeciwnikiem dla niego byłby kandydat reprezentujący środowisko o umiarkowanie konserwatywnych poglądach, jak Kosiniak-Kamysz lub Hołownia. Będąc bliższym poglądowo obecnemu prezydentowi ma większe szanse na odebranie mu części elektoratu. A na tę chwilę taki scenariusz wydaje się raczej mało prawdopodobny.

« 1 »
 • DNA
  13.01.2020 16:34
  Czy Duda ucieka z głupawej Kidawy ucieka powietrze, oto jest pytanie?
  doceń 3
 • DNA
  13.01.2020 16:35
  TomaszLN@ A Tobie przyjdzie się zmierzyć ze swoim sumieniem.
 • ZawiszaCzarny
  13.01.2020 20:41
  Masz rację, nie ma żadnej różnicy PiS-PO w sprawach światopoglądowych... Proszę Cię przestań wstawiać ludziom kit...
 • Adavila
  17.01.2020 15:29
  Pan Prezydent ma inicjatywę ustawodawczą, oby był zmuszony, by z niej skorzystać. Wiem, podpisze zakaz zabijania dzieci np z zespołem Downa, JEŚLI dostanie to do podpisu ...
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama