107,6 FM

Henryk Mercik: Regionalizm jest na razie w uśpieniu

Regionalizm jest na razie w uśpieniu - mówił w Radiu eM Henryk Mercik, współtwórca i członek Rady Politycznej Śląskiej Partii Regionalnej. Jego zdaniem największe partie zdominowały polską politykę sporem o demokrację.

Henryk Mercik: Regionalizm jest na razie w uśpieniu
Radio eM

Henryk Mercik podkreślił, że Brexit to zła wiadomość dla regionalistów, przede wszystkim w Szkocji i Walii. Dla nich Unia Europejska była parasolem ochronnym. Dlatego Śląska Partia Regionalna wydała oświadczenie, w którym napisano m.in. "W tej smutnej chwili jesteśmy szczególnie blisko z naszymi przyjaciółmi ze Szkocji, Walii i tych pozostałych części Zjednoczonego Królestwa, które nie uległy lansowanym postawom szowinistycznym."

Gość Radia eM zaznaczył, że obecnie środowiska regionalne, takie jak ŚPR, nie uczestniczą w politycznej władzy w Polsce i w regionie, ale też o to nie zabiegają.

Zdaniem współtwórcy ŚPR do ożywienia postaw regionalistycznych może dojść w innych ośrodkach w Polsce, takich jak Poznań, czy Gdańsk - silnych gospodarczo, którym zależy na samodzielności.

W opinii gościa "Rozmowy poranka" władza centralna nie dba o sprawy śląskie i niczego nie zrobiły dla tutejszej infrastruktury, a jedynie - jego zdaniem - gasi lokalne pożary.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy