107,6 FM

Tomasz Zjawiony: Tarcza antykryzysowa to dobry kroczek w długim marszu

Tarcza antykryzysowa to dobry kroczek w długim marszu, który przed nami – ocenił w Radiu eM rządową pomoc dla przedsiębiorców Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Jego zdaniem ta pomoc jest za mała.

Jak wyjaśnił, przykładem może być pożyczka w wysokości 5 tysięcy złotych dla przedsiębiorcy, który zatrudnia np. 9 pracowników. Prezes RIG spodziewa się w najbliższych tygodniach coraz większej liczby firm, które zawieszą lub zlikwidują działalność. Jak podał portal PolskaTimes, „w ostatnim dniu marca działalność gospodarczą zawiesiło w Polsce aż 9151 przedsiębiorców, a 1353 zamknęło ją, w sumie w marcu z działalności gospodarczej zrezygnowało dwa razy więcej przedsiębiorców niż w analogicznym okresie rok temu”.

Tomasz Zjawiony powiedział, że wycofał się z udziału w konferencjach, na których uzgadniano z rządem zakres pomocy, ponieważ w jego ocenie nie przynosiły one efektu. Przyznał jednak, że niektóre postulaty środowiska biznesu zostały uwzględnione, np. zawieszenie płatności składek ZUS w miejsce planowanego wcześniej przez rząd odroczenia. Zaapelował do samorządów miejskich, aby wprowadzały pomoc wzorem Katowic, gdzie w ramach Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy zastosowano zwolnienie z czynszu w miejskich lokalach użytkowych, częściowe zwolnienie z opłaty śmieciowej, czy możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Prezes RIG przypomniał, że w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach prowadzone są konsultacje dla przedsiębiorców. Działa Infolinia w ramach Punktu Doradztwa Kryzysowego pod numerem 324 324 224.
Uruchomiona została też strona www.centrumwsparciamsp.pl, gdzie przedsiębiorcy po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymają wsparcie ekspertów.

Cała "Rozmowa poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy