107,6 FM

Minister zdrowia: Nie ma danych, kiedy epidemia koronawirusa wygaśnie

Szczyt zachorowań związanych z koronawirusem jest przed nami. Nie ma danych, kiedy epidemia wygaśnie, może to się stać na przykład w grudniu, a może i jeszcze później - ocenił w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia był pytany w rozmowie z portalem wp.pl o możliwe scenariusze dotyczące epidemii.

Słowa prowadzącego rozmowę, że nie wiadomo, do kiedy potrwa epidemia, czy do czerwca, czy do sierpnia, Szumowski skomentował: "może do grudnia".

"Nasze przewidywania dotyczące rozwoju epidemii koronawirusa są oparte na modelach. Modele, które były aktualne tydzień temu, nie są aktualne dzisiaj. Obecne pokazują, że szczyt zachorowań będzie w ciągu najbliższych tygodni. Ale równie dobrze, jeśli będziemy mocno trzymali się reżimów sanitarnych, możemy ten szczyt przesunąć dalej" - powiedział minister.

Dodał, że "nie ma żadnych danych na temat tego, kiedy epidemia wygaśnie". "Może wygasnąć w grudniu, styczniu albo wtedy, kiedy pojawi się szczepionka, czyli za półtora roku" - wskazał.

Zaznaczył, że jako minister zdrowia musi przygotować się na najczarniejsze scenariusze i wziąć je pod uwagę w analizach. "Muszę myśleć o tym, jak działać w perspektywie rocznej" - powiedział Szumowski.

Zakażenie koronawirusem w Polsce od 4 marca br., kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono dotąd u 5 tys. osób, z których 136 zmarło.

« 1 »
TAGI:
 • BabaJaga1
  08.04.2020 19:06
  w Czechach sytuacje opanowano.W Niemczech od czerech dni ilosc zakazen spada.Tylko tam gdzie przeprowadzono wybory korespondencyjne idzie ostro w gore.Jest nadzieja wiec dla Polski.Problemem jest tylko opor Kaczynskiego .Zastanawiam sie teraz nad jego rozmowa z bratem tuz przed wypadkiem w Smolensku.Chcialbym aby zostala ona upubliczniona.
  doceń 5
 • KRM
  08.04.2020 19:07
  Całkiem niedawno pisałem tu w komentarzu, że być może według naszego rządu szczyt epidemii będzie "w grudniu po południu" - no i masz. Czyżby Pan Minister czytał nasze wpisy? Szkoda słów ...

  Do listy krajów, które już zapowiedziały wycofywanie się z ograniczeń trzeba też dodać Danię, której rząd wczoraj zapowiedział taki ruch. I nie wolno zapominać, że w Szwecji nie wprowadzono właściwie żadnych ograniczeń więc nie mają się z czego wycofywać.
  doceń 10
 • KRM
  08.04.2020 19:11
  Czesi chwalą się na cały świat, że opanowali epidemię dzięki temu, że u nich od 19 marca istnieje obowiązek noszenia w miejscach publicznych masek zakrywających nos i usta. Czesi twierdzą, że w ciągu 3 dni można zaopatrzyć 10 mln ludzi w takie maski (Czechy liczą 10 mln mieszkańców) a jeśli 80% ludzi nosi maski to rozszerzanie się epidemii można zastopować praktycznie z dnia na dzień.

  Zobaczcie sami:
  https://www.youtube.com/watch?v=HhNo_IOPOtU
 • podajnik
  09.04.2020 00:17
  "Nie sądzę, żeby dziś była potrzeba wprowadzania klęski żywiołowej chociaż mamy oczywiście kleskę żywiołową". - Kto to powiedział. Oczywiście Tusk w czasie powodzi w maju 2010 tuż przed wyborami i tuż po katastrofie Smoleńskiej. Byle do władzy Donald. W miesiąc katastrofa, powódź i niespodziewane wybory.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama