107,6 FM

15 metrów na osobę. Ilu wiernych zmieści się w kościołach na Śląsku?

Archidiecezja katowicka. Na jedną osobę w kościele ma przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni. Czyli ilu konkretnie wiernych może wejść na Mszę św. np. do katedry w Katowicach, a ilu do maleńkiego kościółka w Kalwarii Pszowskiej? Znamy odpowiedź.

Wśród górnośląskich świątyń, które mają największą powierzchnię użytkową, jest kościół św. Pawła w Rudzie Śląskiej-Nowym Bytomiu. Licząc z chórem i kaplicą św. Anny jest to aż 3 tys. mkw. Oznacza to, że w Mszy św. w tej potężnej świątyni może uczestniczyć aż 200 osób. "Przed każdą Mszą św. policzymy się, tak, aby w kościele było 170 osób, a w kaplicy św. Anny i na chórze - po 15 osób" - instruują duszpasterze na parafialnej stronie internetowej.

W innych dzielnicach Rudy Śląskiej też stoją duże świątynie, jednak - jak się okazuje - o mniejszej powierzchni. Na przykład w kościele Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach w Mszy św. może uczestniczyć maksymalnie 80 wiernych. W kościele św. Józefa w Rudzie to 70 osób.

Na przeciwległym biegunie są małe kościółki. U św. Wawrzyńca w Chorzowie, czyli uroczej drewnianej świątyni, powierzchnia wynosi 200 mkw. W Mszy św. może tam uczestniczyć nie więcej niż 13 osób.

W tym mieście jednak sporo jest także znacznie większych świątyń - np. do kościoła św. Jadwigi w Chorzowie może wejść 70 osób.

Więcej na następnej stronie

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • 27jezrdna
  23.04.2020 22:35
  Limit to jedno, ale przy takich „gościnnych” zasadach jak: w pierwszej kolejności osoby co zapłaciły (intencja), a reszta jak się zmieści, to w praktyce kościół zostanie pusty. Parafie na stronach powinny przygotować arkusze, gdzie każdy kto chce przyjść, wpisze swoje inicjały. U mnie w parafii księża zmuszają do przyjmowania komunii do ręki. Z Ks Proboszczem to można się jakoś dogadać, ale z Ks Wikarym to nie ma nawet dyskusji, żeby pod jakimiś warunkami na końcu kolejki przyjąć Ciało Pana Jezusa do ust. Więc pozostaje turystyka kościelna tam, gdzie nie robią problemów i można przyjąć do ust i na kolanach. Podusić się w wilgotnej i zagrzybionej masce całą Mszę Świętą, a później brać Komunię Świętą do łapska, trudno żeby można było coś jeszcze zrobić żeby obniżyć cześć i wiarę do Najświętszego Sakramentu! Chyba nie spodziewacie się, że w takich okolicznościach wyklują się jakiś powołania?
  doceń 2
 • zgaga
  26.04.2020 13:02
  Można wziąć do torebki czyste rękawiczki i nałożyć je przed przyjęciem Komunii Św, lub odwrotnie, przyjść w rękawiczkach i zdjąć je, przyjmując Sakrament na czyste ręce..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama