107,6 FM

W środę premier poda datę II etapu znoszenia restrykcji

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformuje, kiedy zostanie wznowiona działalność m.in. hoteli i niektórych instytucji kultury, czyli kiedy wejdzie w życie II etap znoszenia ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa. Nieoficjalnie - możliwe jest wcześniejsze otwarcie galerii handlowych.

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przeanalizował już dane, m.in. dotyczące liczby zakażeń koronawirusem z tygodnia, który minął od wprowadzenia pierwszego etapu zdejmowania ograniczeń - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

"Dziś, wstępnie ok. południa, premier Mateusz Morawiecki poinformuje o dacie wejścia w życie II etapu poluzowania obostrzeń i regulacji wprowadzonych w wyniku epidemii koronawirusa" - dodał rzecznik rządu.

Zakłada on otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych (z ograniczeniami), sklepów budowlanych w weekendy, a także otwarcie niektórych instytucji kultury, w tym muzeów, bibliotek i galerii sztuki. "Oczywiście ich otwarcie będzie możliwe na określonych warunkach" - zaznaczył Müller. Jak dodał, szczegóły poda szef rządu podczas konferencji prasowej.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w środę może zapaść decyzja o przyspieszeniu wejścia w życie części elementów trzeciego etapu. Chodzi m.in. o wcześniejsze otwarcie galerii handlowych, ale pod warunkiem spełnienia podwyższonych rygorów sanitarnych, w tym maksymalnej liczby klientów.

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem, trzeci etap dotyczyć ma gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.

W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  29.04.2020 10:12
  Czy galerie to nie wiem, ale jest całe mnóstwo sklepów i sklepików, które dawno powinny być otwarte. Na takich samych zasadach jak spożywka.
  doceń 0
 • dirk
  29.04.2020 14:53
  Podał. No i BŁĄD. Żłobki i przedszkola powinny być otwarte jako ostatnie. Tam nie ma mowy o żadnym dystansie ani środkach ochrony, jest cały czas full-kontakt przez wiele godzin dziennie. Co kto przyniesie, z całą pewnością wyniosą wszyscy, i dzieci i pracownicy przede wszystkim. Oby samorządy którym pozostawia się decyzję, nie spieszyły się z jej realizacją. Teraz mają okazję wykazać się rzeczywistą odpowiedzialnością.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama